Cena ropy w USA nieco w dół. Państwa OPEC+ wywiązują się z cięć wydobycia

25 września 2017, 09:00 Alert
ropanaftowa

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje. Kraje OPEC i inne państwa spoza kartelu, w tym Rosja, które wspólnie obniżają dostawy ropy na globalne rynki, wywiązują się z tych ustaleń na 100 procent, a nawet więcej – tak przynajmniej było w sierpniu – podają maklerzy. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,52 USD, po zniżce o 14 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 5 centów do 56,81 USD za baryłkę.

Grupa państw – producentów ropy, na czele z OPEC, w sierpniu wywiązała się ze swoich ustaleń o zmniejszeniu dostaw ropy na ponad 100 procent – poinformował sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo w piątek w Wiedniu.

W OPEC trwają też konsultacje dotyczące przedłużenia czasu niższej produkcji ropy poza marzec 2018 roku.

Minister Iraku Jabbar al-Luaibi informował w ubiegłym tygodniu, że niektórzy producenci ropy z kartelu są za przedłużeniem tego okresu aż do końca 2018 r., ale na razie nie ma decyzji w tej sprawie.

Cena ropy

fot. Investing.com

Spada liczba odwiertów w USA

Również Rosja sygnalizuje, że jest gotowa przedłużyć cięcia dostaw swojej ropy poza marzec 2018 r., jeśli będzie taka konieczność.

Tymczasem amerykańscy producenci ropy z łupków już nie są tak bardzo zainteresowani tego typu działalnością, a liczba odwiertów spada od 3 tygodni – wynika z danych firmy Baker Hughes.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zdrożała o 11 centów do 50,66 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu surowiec w USA zdrożał o 1,5 proc., a w tym miesiącu zyskał ponad 7 proc.

Wcześniej o planach OPEC+ pisała dziennikarka BiznesAlert.pl Teresa Wójcik.

Wójcik: OPEC+ to sposób na podniesienie cen ropy. Będzie trwały sojusz przeciwko rewolucji łupkowej?

PAP