OPEC dalej zalewa rynek ropą naftową. Eksport wraca do poziomu z 2012 roku

30 kwietnia 2015, 15:16 Alert
Siedziba OPEC
Siedziba OPEC

(Reuters/Patrycja Rapacka)

Sprzedaż ropy naftowej, która jest realizowana przez kraje należące do kartelu OPEC wzrosła w kwietniu 2015 roku do poziomu, który był osiągany przez eksporterów ostatni raz dwa lata wcześniej. Tendencja ta jest spowodowana między innymi zwiększoną produkcją ropy naftowej oraz większym eksportem surowca z krajów takich jak Irak czy Arabia Saudyjska. Według agencji Reuters, kluczowe państwa OPEC nie ustępują w swoich staraniach o utrzymanie pozycji na rynku ropy naftowej.

Oczekuje się, że popyt na ropę naftową będzie większy w II kwartale 2015 r. Obecny wzrost produkcji krajów OPEC przewyższa stawiane wcześniej przez eksporterów prognozy wydobyciaDzieje się tak, ponieważ kraje kartelu walczą o rynki światowe zalewając je tanim surowcem.

Reuters podaje, że do końca kwietnia 2015 r. dzienne wydobycie ropy naftowej w krajach OPEC wzrosło do 31,04 milionów baryłek w ciągu dnia. Dla porównania w marcu 2015 roku dziennie wydobywano około 30,97 milionów baryłek ropy naftowej. Agencja Reuters powołuje się na dane uzyskane od firm naftowych, państw OPEC oraz ekspertów.

Według analityka Commerzbank, Eugena Weinberga, obecnie mamy do czynienia z nadwyżką podaży ropy naftowej nad popytem. Według niego jest mało prawdopodobne, by w najbliższym czasie ona zniknęła.I