Opóźnienie modernizacji rafinerii w Rosji

12 sierpnia 2015, 08:15 Alert

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

Jak donosi gazeta RBC, ze względu na problemy gospodarcze w Rosji, prace modernizacyjne przy 15 rafineriach zostaną odłożone na rok do czterech lat. Do takich wniosków doszedł Instytut VNIPINeft. Może to doprowadzić do niedoborów paliwa.

Rosnieft odkłada na przyszłość naprawy w ośmiu z dziewięciu swoich rafinerii. Podobne ruchy podejmuje Surgutnieftegaz w rafinerii Kiriszi, Slawneft w rafinerii w Jarosławiu, Gazprom Salavat Neftechim w swoim obiekcie. Niezależne firmy planują odłożenie w czasie modernizacji w rafineriach Afpksi, Mari i Ilski.

W Rosji znajduje się obecnie 37 rafinerii o przepustowości około 1 mln ton paliwa rocznie.

W liście do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, dyrektor Rosnieftu Igor Seczin ostrzegł, że jeśli państwo nie wesprze przemysłu petrochemicznego cierpiącego poważne straty w związku z taniejącą ropą naftową, od 2017 roku na rynku może zabraknąć do 5 mln ton benzyny rocznie.

Dyrektor giganta naftowego ostrzega, że rafinerie, których działalność w dobie niskiej ceny ropy naftowej jest mało opłacalna, nie będą mogły kontynuować programów modernizacyjnych lub będą je opóźniać. Dlatego Seczin ponownie promuje manewr podatkowy polegającym na obniżeniu ceł na eksport ropy i produktów ropopochodnych w zamian za podwyższenie podatków od wydobycia węglowodorów. Proponuje on obniżenie cła z 59 procent w 2014 roku do 30 w 2017 oraz zwiększenie podatku od wydobycia ropy naftowej z 493 do 919 rubli za tonę.

Seczin podkreśla, że Rosnieft jest autorem największego programu modernizacji rafinerii w Rosji i potrzebuje wsparcia państwa dla jego kontynuacji. Proponuje także dodatkowe środki mające uatrakcyjnić tego rodzaju inwestycje jak obniżkę oprocentowania pożyczek na ten cel czy wakacje podatkowe.

Jego pomysły rozpatrzy w październiku prezydencka komisja ds. energetyki i paliw, której sekretarzem jest dyrektor Rosnieftu. Gazeta RBC ustaliła, że ministerstwo finansów nie podziela obaw Igora Seczina i nie zamierza zaakceptować jego propozycji.