Orlen chce mieć silny segment upstream. Myśli też o nowych stacjach na Litwie

9 września 2019, 11:15 Alert

PKN Orlen po połączeniu z Grupą Lotos będzie chciał rozwijać segment poszukiwań i wydobycia węglowodorów, poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

fot. Orlen Upstream

Chciałbym, żeby Orlen miał silny upstream, który będzie w pewnej części zabezpieczał nasze dostawy surowca – powiedział Obajtek.

Przyznał, że wraz z przejęciem Lotosu koncern nabędzie kompetencje w zakresie morskiego wydobycia ropy i gazu.

Po połączeniu naszych potencjałów automatycznie zwiększymy możliwości finansowe tego segmentu. Nie jestem w żadnym wypadku przeciwnikiem budowania siły segmentu upstream – zapewnił.

Po przejęciu Lotosu wydobycie w Grupie Orlen ulegnie więcej niż podwojeniu. W I półroczu 2019 roku produkcja węglowodorów przez PKN Orlen wynosiła 18,3 tys. baryłek dziennie, a przez Grupę Lotos 19,7 tys. baryłek dziennie, przy czym po uruchomieniu wydobycia z nowych, zagospodarowywanych właśnie złóż, powinna wzrosnąć do poziomu ponad 30 tys. baryłek dziennie.

Orlen nie wyklucza rozwoju sieci stacji paliw na Litwie

„Będziemy dążyć do tego, żeby nasza obecność na rynku detalicznym Litwy była większa niż do tej pory” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Do tej pory płocki koncern rozwijał sieci detaliczne pod względem liczby stacji w Polsce, Czechach i Niemczech, a na Litwie koncentrował się jedynie na modernizacji posiadanych 25 stacji.

Teraz to się może zmienić, ale prezes Obajtek nie chciał mówić o szczegółach dotyczących liczby stacji, które miałyby powstać na Litwie.

Myślimy o kierunku litewskim, mamy przygotowane lokalizacje, na których niedługo chcielibyśmy zacząć inwestycje. Na pierwszej stacji już pojawił się nasz sprawdzony format gastronomiczny Stop Cafe 2.0. Pamiętajmy jednak, że od momentu znalezienia lokalizacji do realizacji inwestycji może upłynąć nawet półtora roku” – zastrzegł.

Podkreślił przy tym, że także na rynku polskim Orlen przyspiesza inwestycje w detalu.

„Były lata, kiedy otwierane było po 7 stacji. My uruchomiliśmy 24 w ubiegłym roku i 25 w tym roku, a mamy także przygotowanych kilkadziesiąt lokalizacji pod kolejne stacje” – powiedział.

Zapowiedział również ciąg dalszy ekspansji na rynku detalicznym na Słowacji.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISB News