PKN Orlen dementuje doniesienia o problemach produkcji płynu dezynfekującego

26 marca 2020, 11:45 Alert
PKN Orlen
fot. BiznesAlert.pl

PKN Orlen dementuje doniesienia Gazety Wyborczej o tym, że produkcja płynu aseptycznego spowodowała usterkę instalacji zakładu tej spółki w Jedliczach. 

Problem czy fake news?

Gazeta Wyborcza doniosła, że PKN Orlen ma problemy wynikające z produkcji płynu służącego do odkażania. Według źródeł Gazety alkohol etylowy służący do produkcji preparatu spowodował uszkodzenie podzespołów w zakładzie PKN Orlen w Jedliczu i doprowadził w ten sposób do przerwy produkcji.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się na Twitterze do tekstu GW dementując pogłoski o wstrzymaniu produkcji płynu. Poinformował, że produkt trafia w pierwszej kolejności do Agencji Rezerw Materiałowych. Dodał również, że z taśm produkcyjnych zeszło już ponad 1,3 mln. litrów preparatu.

PKN Orlen grozi sądem Wyborczej

PKN Orlen wystosował oświadczenie do mediów w tej sprawie. – Linie produkcyjne Orlen Oil w Jedliczu pracują na pełnych mocach wytwórczych. Produkcja płynu do dezynfekcji rąk trwa bez jakikolwiek zakłóceń, a instalacja jest na bieżąco monitorowana przez wewnętrzne służby techniczne ORLEN Oil. Sugerowanie, że PKN ORLEN ma jakiekolwiek problemy techniczne z linią produkującą płyn do dezynfekcji jest nieuzasadnione i wprowadza czytelników w błąd – przekonuje spółka.

– Kwestia produkcji środków do dezynfekcji jest obecnie szczególnie wrażliwą społecznie kwestią. Przytoczony w publikacji cytat anonimowego informatora, dotyczący rzekomego rozszczelnienia uszczelek na liniach produkcyjnych w związku z użyciem alkoholu w produkcji, stanowi nadużycie i nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Pragniemy z całą mocą podkreślić, że linie produkcyjne są w pełni dostosowane do rozlewu produktów zawierających alkohol etylowy i jakiekolwiek spekulacje na ten temat są nieuzasadnione – czytamy w stanowisku. – Jednocześnie w odniesieniu do spekulacji zawartych w artykule na portalu wyborcza.pl dotyczących potencjalnej współpracy PKN Orlen ze spółką Boryszew przy produkcji płynu do dezynfekcji rąk, informujemy, że taka współpraca nie ma miejsca.

– W odniesieniu do wskazanych w publikacji wolumenów produkcji płynu do dezynfekcji rąk przez PKN Orlen zapewniamy, że poziom produkcji w marcu (2,5 mln litrów) zostanie zrealizowany. PKN Orlen ma świadomość, jak ogromne jest zapotrzebowanie na płyn. Przestawienie linii produkujących płyn do spryskiwaczy na produkcję płynu i uruchomienie dystrybucji trwało zaledwie 10 dni. Uruchomiona została druga linia produkcyjna, co oznacza, że płynu będzie więcej. W kwietniu Zakład w Jedliczu wyprodukuje ok. 4,5 mln litrów – wylicza spółka. – Ze względu na wysoką wrażliwość społeczną tematu i próbę podważenia stanu faktycznego, mimo natychmiastowego zdementowania doniesień Gazety Wyborczej przez spółkę, PKN Orlen rozważa podjęcie kroków prawnych w celu ochrony dobrego imienia spółki.

PKN Orlen/Mariusz Marszałkowski