Ochocki: Orlen obrał dobrą strategię zakupów na rynku ETS

30 stycznia 2019, 08:15 Energetyka
komin2

– Strategia grupy PKN Orlen i zakup dużej ilości uprawnień do emisji w momencie, gdy cena nie przekraczała 4- 5 Euro okazała się być słuszna – powiedział Mariusz Ochocki, dyrektor biura Zarządzania Ryzykiem Finansowym i Płynnością, PKN Orlen podczas VI edycji konferencji Emission & Energy Traing Summit zorganizowanej 29 stycznia przez CBE Polska. – Zarówno Lotos jak i Orlen odpowiednio się przygotowali do możliwych scenariuszy i zakupili uprawnienia po niskiej cenie.

W opinii przedstawiciela PKN Orlen na zmiany cen uprawnień do emisji miał wpływ kryzys gospodarczy oraz kryzys instytucjonalny, które stawiały pod znakiem zapytania przyszłość Unii Europejskiej oraz gospodarki światowej. Jego zdaniem czynników wpływających na cenę uprawnień CO2 jest więcej niż te, które są znane w tym momencie. Główne mogą być wypadkową ingerencji administracji, czyli w tym przypadku Komisji Europejskiej.

Mariusz Ochocki podkreślił, że kluczem do sukcesu jest zadawanie odpowiednich pytań w odpowiednim momencie. – Co prawda zakup uprawnień kilka lat temu, kiedy ich cena była na niskim poziomie był bardzo dobą strategią, jednakże pytania o przyszłość systemu i jego wygląd powinny zostać zadane ponownie – powiedział Mariusz Ochocki.

Dyrektor w PKN Orlen zwrócił również uwagę na fakt rosnącej ilości zadłużonych państw europejskich, co w przyszłości może wpłynąć na ceny uprawnień.

CIRE.PL