Orlen prezentuje nową strategię (NA ŻYWO)

28 lutego 2023, 13:25 Energetyka

Witamy w relacji na żywo z konferencji prasowej, na której zostaną przedstawione strategiczne kierunki rozwoju PKN Orlen. Materiał jest aktualizowany bieżąco. Prosimy odświeżać stronę, by widzieć najnowsze informacje.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Nowa strategia PKN Orlen

14.41

Do 2030 roku chcemy zmniejszyć emisje w segmentach rafinerii, petrochemii i wydobycia o 25 procent, z energetyki o 40 procent. Do 2050 roku chcemy osiągnąć neutralność emisyjną – mówi Robert Śleszyński.

14.37

– W przyszłości SMRy będą zastępować konwencjonalne bloki węglowe. Realizujemy te projekty w partnerstwie – dodaje Śleszyński. – Do 2030 roku będą to pojedyncze inwestycje w SMR, ale po 2030 roku zakładamy skokowy wzrost, bo technologia będzie skomercjalizowana i bardziej dojrzała – zapowiedział. – Rozwój inwestycji zakładamy nie tylko w oparciu o nasz bilans, ale parterstwa, strukturyzowane finansowanie, project finance. Chcemy stworzyć taką ofertę, by różne fundusze chciały angażować się w finansowanie – dodał Robert Śleszyński.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

Orlen ujawni w kwietniu plan budowy małego atomu SMR w Polsce

14.33

– Ważnym elementem jest rozwój sieci dystrybucyjnej. Będziemy w to inwestować, ale powinno to mieć miejsce w całym kraju. Będziemy inwestować w magazynowanie energii, ponieważ bez tego trudno sobie wyobrazić skokowy rozwój OZE. Przyglądamy się zewnętrznym podmiotom, które rozwijają takie technologie, dzięki czemu będziemy z tym na czasie – mówi.

14.29

– Chcemy być regionalnym liderem zielonej transformacji i mieć szeroki portfel OZE. Dzięki fuzjom zaczęliśmy grać w zupełnie innej lidze. Możemy się rozwijać poza granicami kraju, i to na potężną skalę. Będziemy gotowi na akwizycje za granicą, tworzenie partnerstw. Zaczynamy grać w Lidze Mistrzów, Ekstraklasa już nie jest naszą ligą – mówi Śleszyński.

14.24

– Wydobycie gazu daje bezpieczeństwo energetyczne i daje synergię. Jest tu też perspektywa rozwoju, będziemy w to inwestować, w Polsce i Norwegii. Nasze modele pokazują, że popyt na gaz zacznie wzrastać, i w 2030 roku będziemy mieć około 30 mld m sześc. popytu na gaz rocznie – mówi Robert Śleszyński.

14.20

– Nasze wszystkie akwizycje budują ogromne portfolio linii biznesowych. Dzisiaj w portfelu mamy nie tylko wydobycie, przerób, ale import gazu, dystrybucję, LNG, tworzywa sztuczne, nawozy, wyspecjalizowaną chemię. Maksymalizujemy zyski z linii, które mają już ograniczony potencjał wzrostu, czyli z rafinerii, energetyki konwencjonalnej i energetyki gazowej. Nasze strategiczne projekty, które będą generować ogromne ilości gotówki, i w które będziemy inwestować, to petrochemia, wydobycie i obrót gazem, dystrybucja energii elektrycznej, czy nowoczesna sprzedaż detaliczna. Do inwestycji w przyszłość należą paliwa syntetyczne, SMR, wodór, czy CCS – mówi Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych w PKN Orlen.

14.14

Zdaniem Obajtka PKN Orlen nie mógł sam zerwać kontraktu z Tatnieftem, żeby nie płacić kar Rosjanom. – Trzeba być odpowiedzialnym człowiekiem w tym wszystkim. Nie możemy płacić podwójnie. Staraliśmy się działać w granicach prawa. Dziś w systemie w Polsce sto procent ropy jest spoza kierunku rosyjskiego – podsumował.

Więcej poniżej:

Orlen uznaje, że Rosjanie zakręcili Polsce kurek z ropą przez wizytę Joe Bidena

14.07

– Przed wybuchem wojny 70 procent ropy sprowadzanej do Polski pochodziło spoza Rosji. Rafinerię w Możejkach zasilaliśmy ropą z innych kierunków, chociaż jeszcze nie obowiązywały sankcje. Po wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Warszawie przestali przesyłać ropę do Polski, kiedy jej udział w polskim imporcie stanowił 10 procent. Umowy obowiązywały do 2024 roku. Nie mogliśmy ich wcześniej zerwać, ponieważ wtedy pieniądze z odszkodowań wspierałyby reżim Putina – mówi prezes Orlenu.

14.03

– Nie przełożyliśmy VAT na ceny, żeby przed Świętami nie było problemu z cenami paliw. Widzieliśmy, że jest coraz większy problem z wolumenem. W momencie, gdy VAT wzrósł, firmy zdecydowanie poprawiły swoją kondycję. Fakt, że podbudowaliśmy naszą marżę, ale sprzedaż detaliczna na polskich stacjach to tylko 3 procent naszego przychodu. Mamy najniższe ceny w Europie dzięki rozwadze i dywersyfikacji. Nie kupowaliśmy oleju napędowego z kierunku rosyjskiego od początku wojny – mówi Daniel Obajtek.

14.01

– Obniżamy cenę gazu z 650 do 353 zł za megawatogodzinę. To ponad 50-procentowa obniżka cen gazu od 15 marca. Będziemy publikować ceny z miesięcznym wyprzedzeniem. To cena do końca kwietnia – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w odniesieniu do cennika dla przedsiębiorców.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

Orlen chce obniżyć ceny gazu przedsiębiorcom o połowę

13.57

– Strategia zakłada 60 mld zł EBITDA do 2030 roku. – Składamy deklarację: 4 zł na akcji, co roku zwiększając ją o 15 groszy co roku do poziomu 5,2 zł. W tym roku było bardzo dobrze, wiec deklarujemy 5,5 złotego na akcji. Połowa tej kwoty trafi do budżetu państwa – powiedział Obajtek.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:

Orlen planuje w strategii 320 mld zł wydatków na OZE, atom i petrochemię

13.52

– 40 mld złotych przeznaczymy na petrochemię. Chcemy wychwytywać dwutlenek węgla, około 3 mln ton rocznie. To ważne, ponieważ łącząc go z zielonym wodorem będziemy mogli wytwarzać paliwa syntetyczne. Chcemy inwestować w recykling i sprzedaż detaliczną. Patrzymy na elektromobilność – mieliśmy w planie 1000 ładowarek, teraz chcemy postawić 10 tysięcy stacji ładowania w Polsce, Czechach, Słowacji i w Niemczech. Na zielone inwestycje chcemy wydać 120 mld złotych – mówi prezes Orlenu.

13.49

– Do 2030 roku chcemy uzyskać 1 mld m sześc. biogazu, to ważne dla polskiego rolnictwa. 70 mld złotych zainwestujemy w wydobycie. Łączymy wydobycie Orlenu, Lotosu i PGNiG, by mieć większą siłę. Łączymy wydobycie PGNiG i Lotosu w Norwegii. Chcemy zwiększyć wydobycie gazu do 12 mld m sześc. gazu do 2030 roku. 65 mld złotych przeznaczymy na energetykę konwencjonalną, jak elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu, planujemy inwestycje w Gdańsku i Czechach. Planujemy rozwój małej energetyki jądrowej – pierwszy reaktor ma powstać już w 2028 roku. W kwietniu przekażemy stan zaawansowania i lokalizację tych inwestycji. 60 mld złotych wydamy na segment rafineryjny. Z tego 25 mld złotych wydamy na projekty zielone, jak biopaliwa. Po to budujemy port na Martwej Wiśle – mówi Obajtek.

13.45

– To wielki dzień dla naszego koncernu i całej gospodarki. Budowaliśmy koncern multinergetyczny, by miał on odpowiednią siłę i możliwości, by przeprowadzić transformację energetyczną, zagwarantować miejsca pracy i inwestować w nowe technologie. Transformacja musi polegać na nowych miejscach pracy, nowych inwestycjach. Strategia jest naszym drogowskazem na przyszłość. Dzisiejsza aktualizacja strategii zakłada 320 mld złotych w nowe inwestycje, przede wszystkim w Polsce. 70 mld przeznaczymy na nową energetykę. Do 2030 roku chcemy mieć 9 GW mocy z OZE. Są to akwizycje i rozwój organiczny, farmy na Bałtyku, gdzie zakontraktowaliśmy wszystkie elementy i rozwijamy logistykę – mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

13.38

Rusza konferencja prasowa.

13.27

Transmisja online z konferencji prasowej PKN Orlen dostępna jest tutaj:

13.26

Konferencja prasowa ma zacząć się o 13.30.

13.25

W zeszły piątek PKN Orlen zaprezentował wyniki finansowe za czwarty kwartał 2022 roku. Konkretne liczby można znaleźć poniżej:

Orlen podwaja przychody, ale nie na stacjach paliw

Zachęcamy również do prześledzenia relacji na żywo z konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym koncernu za czwarty kwartał 2022 roku, która również miała miejsce w piątek:

Orlen prezentuje wyniki finansowe w czwartym kwartale 2022 roku (NA ŻYWO)

13.23

Witamy w relacji na żywo z konferencji prasowej PKN Orlen. Transmisję na żywo można znaleźć na oficjalnym kanale Orlenu na YouTube.

Opracował Michał Perzyński

Norweski fundusz inwestycyjny bierze PKN Orlen pod obserwację