Orlen Lietuva chce w przyszłości uruchomić nową instalację hydrokrakingu

14 sierpnia 2018, 12:45 Alert

Orlen Lietuva, litewska spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, zamierza do 2022/23 uruchomić nową instalację hydrokrakingu – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ma to znacząco poprawić rentowność i mocniej uniezależnić rafinerię w Możejkach od warunków makro.

“W lipcu uzyskaliśmy koncesję na budowę instalacji hydrokrakingu, która ma pogłębić nasz przerób ropy naftowej. Zakładamy, że instalacja będzie gotowa do 2022/23 roku” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes Obajtek. “Instalacja hydrokrakingu ma z jednej strony znacząco poprawić rentowność i marże rafinerii w Możejkach i mocniej uniezależnić od zmiennego otoczenia makro, a z drugiej – dostosować ją do norm, które wchodzą w życie od 2020 roku” – dodał.

Prezes nie podał, jaka ma być wielkość nakładów inwestycyjnych na nową instalację. “Zakładamy, że jeśli do tej pory w Możejkach na przerób ropy potrzebowaliśmy 10 mln ton surowca, to po uruchomieniu instalacji hydrokrakingu na uzyskanie nawet większej ilości benzyny będziemy przeznaczać 8 mln ton ropy. To oznacza dla nas oczywiste oszczędności” – powiedział Obajtek. PKN Orlen kupił rafinerię w Możejkach w 2006 roku za około 2 mld USD. Od tego czasu na inwestycje na Litwie płocki koncern przeznaczył około 3 mld zł. W 2017 roku CAPEX w Możejkach wyniósł 300 mln zł. W tym roku, do tej pory nakłady inwestycyjne przekroczyły poziom 100 mln zł.

Polska Agencja Prasowa