Spadki Orlenu i Lotosu na giełdzie. Analitycy liczą na poprawę

2 października 2018, 15:45 Alert
Giełda 1

PKN Orlen i Lotos przedstawiły mocny spadek marż rafineryjnych we wrześniu, co można tłumaczyć sezonem huraganowym na Wschodnim Wybrzeżu USA. Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ liczy, że w czwartym kwartale marże będą na podobnym lub nieco wyższym poziomie. Kursy akcji obu paliwowych spółek tracą na giełdzie.

Spadki marż rafineryjnych

PKN Orlen poinformował, że modelowa marża rafineryjna plus dyferencjał Brent/Ural wyniosła we wrześniu 5,1 USD na baryłce wobec 9,4 USD w sierpniu. Modelowa marża downstream PKN Orlen we wrześniu 2018 roku spadła do 10,4 USD na baryłce z 14,3 USD w sierpniu.

Lotos szacuje z kolei, że modelowa marża rafineryjna spółki we wrześniu 2018 roku wyniosła 5,59 USD/bbl wobec 8,96 USD/bbl w sierpniu. Rok wcześniej we wrześniu modelowa marża rafineryjna wynosiła 10,40 USD/bbl.

Po publikacji danych o wrześniowych marżach akcje obu paliwowych koncernów tracą we wtorek na warszawskiej giełdzie. Kurs akcji PKN Orlen koło godziny 13.40 zniżkował o około 3,7 proc., do 98,90 zł, a akcje Lotosu traciły na wartości nieco ponad 1 proc. i kosztują obecnie około 73 zł. Jeszcze w poniedziałek za jedną akcję płockiego koncernu płacono nawet 103,50 zł, a za papiery gdańskiej spółki trzeba było zapłacić 76,80 zł.

Nadzieje na IV kwartał

„Można było oczekiwać spadku marży we wrześniu, ale nie sądziłem, że będzie to tak mocny spadek. To efekt szybkiego wzrostu cen ropy naftowej, co może być wynikiem sezonu huraganowego, który uderzył w tym roku przede wszystkim we Wschodnie Wybrzeże USA” – powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ.

„Pytanie brzmi, czy można liczyć na poprawę marż w kolejnych miesiącach. Zakładam, że będą one w czwartym kwartale na podobnym lub na nieco wyższym poziomie, jak we wrześniu” – dodał.

Polska Agencja Prasowa