PKN Orlen: Liczymy na pozytywną opinię Komisji Europejskiej przy przejęciu kapitałowym Grupy Lotos

24 października 2019, 13:15 Alert

Orlen liczy, że do końca pierwszego kwartału 2020 roku Komisja Europejska odpowie na propozycję środków zaradczych, po zastosowaniu których będzie możliwe przejęcie kapitałowe Grupy Lotos.

fot. BiznesAlert.pl

Na początku tygodnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował o przekazaniu Komisji Europejskiej propozycji warunków zaradczych odnośnie fuzji z Grupą Lotos.

Procedura Stop The Clock

– Działamy dalej w ramach założonego harmonogramu. Dzięki procedurze „Stop The Clock” zyskaliśmy czas na zebranie dodatkowych informacji, a KE będzie miała więcej czasu na ich przeanalizowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji – powiedział Wiesław Protasewicz, członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen, podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki koncernu za trzeci kwartał 2019 roku.

Zaznaczył, że Orlen nie może ich wymienić. – To jest tajemnica spółki. Propozycja została złożona. Według naszej oceny, jest ona do przyjęcia przez Komisję Europejską. Zobaczymy jaką uzyskamy odpowiedź – dodał.

– To skomplikowany proces. Proces przejęcia kapitałowego Lotosu przebiega sprawnie. Zależy nam aby jak najszybciej złożyć środki zaradcze. To korzystne rozwiązanie. Jesteśmy pewni naszych argumentów. To sygnał, że komisji zależy na wnikliwej analizie – stwierdził.

Pod koniec września Komisja Europejska uruchomiła procedurę „Stop The Clock”. Jest ona stosowana w pogłębionej fazie analiz, szczególnie w przypadku skomplikowanych procesów przejęć kapitałowych. – To standardowa procedura. Dzięki niej zyskaliśmy więcej czasu na zebranie dodatkowych informacji, a KE będzie miała więcej czasu na ich przeanalizowanie przed podjęciem ostatecznej decyzji –  powiedział Protasewicz. .

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen rozpoczął się w lutym 2018 roku. Wówczas został podpisany list intencyjny ze Skarbem Państwa, który w Lotosie posiada 53,19 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Dwa miesiące później rozpoczął się proces „due dilligence”, który ma zbadać kondycję handlową, finansową, prawną i podatkową pod kątem przejęcia. Wstępna wersja wniosku o zgodę na koncentrację została zgłoszona w listopadzie ubiegłego roku. Ostateczny wniosek wpłynął w lipcu bieżącego roku.

Piotr Stępiński

Rekordowy przerób w PKN Orlen. Wyniki z trzeciego kwartału