Orlen zbuduje sieć stacji na rynku słowackim

12 września 2019, 11:05 Alert

Sieć detaliczna Grupy Orlen powiększy się o siedem nowych stacji na Słowacji. To kolejny krok do poszerzenia działalności biznesowej na słowackim rynku, gdzie koncern należy do grona znaczących hurtowych dostawców paliw. PKN Orlen postrzega słowacki rynek detaliczny jako perspektywiczny, dlatego realizowane tam inwestycje mają charakter długoterminowy.

PKN Orlen, stacje Benzina na Słowacji. Fot. PKN Orlen
PKN Orlen, stacje Benzina na Słowacji. Fot. PKN Orlen

Po hurcie paliw czas na rynek detaliczny 

– Na Słowacji wypracowaliśmy mocną pozycję na hurtowym rynku paliw. Trafia tam także ponad 30 produktów rafineryjnych i petrochemicznych pochodzących z Grupy ORLEN. Nasze wieloletnie zaangażowanie w prowadzeniu działalności biznesowej i dobre rozpoznanie słowackiego rynku daje nam solidne podstawy do budowy kompetencji również w segmencie detalicznym. Zaczynamy od kilku obiektów, ale naszą ambicją w perspektywie 2-3 lat jest osiągniecie pozycji jednego z kluczowych operatorów stacji paliw. Chcemy inwestować w detal na Słowacji w perspektywie długoterminowej. Jest to także ważny etap rozwoju Grupy ORLEN w Europie Środkowej – powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Orlen już oficjalnie działa na Słowacji

Znaczenie Słowacji dla Orlenu

Słowacja jest piątym krajem po Polsce, Czechach, Niemczech i Litwie, w którym funkcjonują stacje Grupy Orlen. Od pierwszego półrocza 2019 roku, pod marką Benzina, funkcjonuje tam jedna stacja testowa, która spełniła założenia biznesowe. Nowe obiekty zostaną przejęte od jednego operatora i zostaną przebudowane, tak aby zapewnić klientom najwyższą jakość usług i szeroką ofertę pozapaliwową. Nowe stacje paliw zgodnie z założeniami mogą w najbliższych tygodniach zasilić słowacką sieć detaliczną Grupy Orlen. Warunkiem finalizacji transakcji będzie zgoda słowackiego urzędu antymonopolowego. Na rynku słowackim funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów.

Czeska spółka Orlenu kupi kolejne stacje paliw na Słowacji

Zgodnie z założeniami słowacka część sieci Grupy Orlen ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Obiekty będą dysponować szeroką ofertą paliw EFECTA oraz VERVA, a także gastronomii, dostępnej w ramach konceptu Stop Cafe. Produkty pozapaliwowe, dystrybuowane w słowackiej sieci będą pochodzić zarówno od lokalnych, jak i polskich oraz czeskich producentów.

W pierwszej fazie skupiliśmy się na negocjacjach obejmujących wynajem lub przejęcie istniejących stacji. W przyszłości nie wykluczamy jednak budowy całkiem nowych obiektów, w tym również samoobsługowych. Zapowiadaliśmy, że do końca tego roku możliwe jest dojście do poziomu 10 stacji paliw na Słowacji i jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Kluczowym wyznacznikiem tempa rozwoju pozostają jednak przyjęte parametry biznesowe – wyjaśnia Tomasz Wiatrak, prezes Zarządu Unipetrol, czeskiej spółki z Grupy Orlen.

Powrót Benziny na Słowację

Badania przeprowadzone wśród słowackich kierowców pokazują, że 69 procent z nich wykazuje zainteresowanie korzystaniem ze stacji pod marką Benzina.

Benzina wróciła na Słowację po ponad 15 latach. Marka powstała w 1953 roku, jeszcze w Czechosłowacji. Po 1989 roku Benzina, w ramach prywatyzacji, trafiła w prywatne ręce. Obecnie marka wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym w ramach Grupy Orlen działa 413 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 24 procent.

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej. To tradycyjna, a zarazem nowoczesna marka, charakteryzująca się wysokiej jakości paliwami i usługami. Oprócz paliw EFECTA o właściwościach czyszczących, Benzina oferuje również paliwa VERVA, a także szeroki asortyment gastronomiczny w koncepcie Stop Cafe. Od października 2018 roku za paliwo na stacjach Benzina można zapłacić przy dystrybutorze używając aplikacji mobilnej Benzina Payments. Sieć oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych.

PKN Orlen 

Sawicki: Orlen, MOL – dwa bratanki na wojnie o Europę Środkową