Czy Polacy nie zapłacił Rosjanom za ropę i przez to nie płynie? To fake news

28 lutego 2023, 18:30 Alert

Rosyjski operator ropociągów Transnieft podał 27 lutego, że nie przesyła ropy do Polski przez Rafinerię Przyjaźń przez to, że nie otrzymał rezerwacji przepustowości ani płatności. W mediach pojawiły się spekulacje, że chodzi zaległość polskiego Orlenu. Spółka przypomina o braku związków z Transnieftem.

Ropociag ropa rura transnieft
Ropociąg fot. Transnieft

Rosyjski Tatnieft Europe posiada umowę z PKN Orlen na dostawy do 200 mln baryłek dziennie do końca 2024 roku odpowiadając za 10 procent dostaw do Polski. Był to ostatni obowiązujący kontrakt z Rosjanami.

Orlen podał 26 lutego, że Rosjanie przestali dostarczać ropę Ropociągiem Przyjaźń do Polski, choć tego samego dnia pojawiły się informacje o normalnych dostawach rosyjskiego surowca do Czech oraz rozpoczęcia dostaw z Kazachstanu przez Rosję do Niemiec.

– Transnieft nie transportuje obecnie ropy w kierunku Polski. Nasza firma miała pompować ją do rafinerii polskich w ostatnich dziesięciu dniach lutego, ale rezerwacja przepustowości ani płatność nie zostały przekazane – podał prezes Transnieftu Igor Demin w komentarzu dla TASS. Była to podstawa do spekulacji w części mediów w Polsce, jakoby Orlen nie wywiązał się z płatności względem Transnieftu.

Jednakże to Tatnieft Europe AG zarejestrowany w Szwajcarii jako dom handlowy rezerwuje przepustowość Ropociągu Przyjaźń na odcinku rosyjskim podlegającym nadzorowi Transnieftu. Orlen zamawia co miesiąc określoną ilość ropy u Tatnieftu i nie utrzymuje w tym zakresie relacji z operatorem ropociągów w Rosji. – PKN Orlen nie miał i nie ma bezpośrednich relacji biznesowych i handlowych z rosyjskim operatorem rurociągów ropy naftowej Transnieft – tłumaczy biuro prasowe tej spółki.

Nie jest znana oficjalna przyczyna zatrzymania dostaw ropy Tatnieftu do Polski. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyraził podejrzenie, że może mieć związek z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Polsce w dniach 20-22 lutego, podczas której Amerykanie i Polacy podtrzymali poparcie Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

TASS/Wojciech Jakóbik

Orlen uznaje, że Rosjanie zakręcili Polsce kurek z ropą przez wizytę Joe Bidena