Unijny podatek solidarnościowy uderzy w koncerny takie jak Orlen

21 września 2022, 16:30 Alert

Według analityków agencji ratingowej Fitch, unijny podatek solidarnościowy od nadzwyczajnych zysków będzie miał mały wpływ na duże spółki spółki gazowe i paliwowe. Według agencji najbardziej mogą go jednak odczuć PKN Orlen, Repsol i OMV – przekazuje Dziennik Gazeta Prawna. Podatkiem mają być objęte tylko działania spółek na terenie Unii Europejskiej, co będzie miało ograniczony wpływ na koncerny prowadzące operacje poza UE.

fot. Wiktor Dabkowski, flickr.com/bankenverband (CC BY-ND 2.0)

Najbardziej ucierpią spółki, których aktywa koncentrują się w Unii Europejskiej

Podatek solidarnościowy od nadzwyczajnych zysków jest jednym z doraźnych środków zaradczych dla wysokich cen energii elektrycznej w Europie. Podatkiem mają być objęte tylko działania spółek na terenie Unii Europejskiej. Według agencji ratingowej Fitch, nie wywrze on jednak pożądanego skutku w stosunku do największych europejskich spółek paliwowych i gazowych, ponieważ te prowadzą operacje poza terytorium Wspólnoty. Podatek będzie miał więc minimalny wpływ na koncerny takie jak Wintershall DEA i Eni – przekazuje Dziennik Gazeta Prawna.

Z kolei polski PKN Orlen, którego aktywa koncentrują się w kraju lub w państwach ościennych, będzie w pełni obłożony kosztami związanymi z generowaniem nadprogramowych zysków.

Dziennik Gazeta Prawna/Szymon Borowski

PIE: Cena maksymalna energii w Polsce może dać 1,2 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym