Orlen rozmawia z Saudi Aramco o bezpieczeństwie dostaw surowców do Polski

5 maja 2022, 06:30 Alert

– Dzisiaj rozmawialiśmy z Aramco na temat dalszej współpracy w wielu obszarach. Współpraca z globalnym partnerem ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców do Polski i regionu – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco
Pracownicy Saudi Aramco. Fot. Saudi Aramco

Prezes Obajtek podał, że rozmawiał z szefem Saudi Aramco Aminem H. Nasserem na temat dalszego zacieśniania współpracy w różnych obszarach. – Poza wizją rozwoju perspektywicznego biznesu, współpraca z globalnym partnerem ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców do Polski i regionu – napisał na Twitterze.

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami, Saudi Aramco ma kupić trzydzieści procent udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. PKN Orlen w ten sposób realizuje warunki fuzji postawione przez Komisję Europejską.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii. Na początku marca 2022 roku PKN Orlen porozumiał się w sprawie zwiększonych ilości dostaw o pięć dodatkowych tankowców od Saudi Aramco – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Polska kupuje paliwo z Arabii na potęgę. Część pomaga Ukrainie walczyć z Rosją