Orlen rozważa umowę długoterminową na dostawy ropy z Iranu

16 grudnia 2016, 12:10 Alert

16 grudnia w Warszawie odbyła się prezentacja nowej strategii rozwoju PKN Orlen. – We wrześniu podpisaliśmy nową pięcioletnią umowę na dostawy gazu z PGNiG. Jeśli chodzi o ropę to posiadamy zdywersyfikowany portfel dostawców. Działania w tym zakresie będą kontynuowane. Chcemy, aby portfel był jeszcze bardziej zdywersyfikowany – powiedział prezes Wojciech Jasiński.

Między 40 a 60 procent ropy przerabianej w polskich rafineriach pochodzi z Rosji. W czeskiej rafinerii Litvinov pracującej na REBCO ten współczynnik jest wyższy. Jędrzejczyk ocenił, że w zależności od potrzeb dostawy długoterminowe można uzupełniać spotowymi. – Korzystamy z możliwości. Kierunek Arabii Saudyjskiej, Iranu i Iraku to ten, który eksplorujemy – zadeklarował wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk.

Tankowiec w Maracaibo

– Część zostawiamy sobie na spot. W zależności od kontraktów długoterminowych udział tego rodzaju umów w portfelu będzie rósł lub malał. Kiedy przypłynie ropa z Iranu i surowiec zostanie przeanalizowany, to zastanowimy się czy istnieje potrzeba podpisania umowy długoterminowej – dodał w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl czy w grę wchodzi kontrakt długoterminowy z Iranem lub Irakiem.