Orlen przyspiesza inwestycje w segmencie detalicznym

28 lutego 2019, 10:45 Alert
Innowacyjna stacja paliw Orlen drive pkn orlen. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Innowacyjna stacja paliw Orlen drive pkn orlen. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen jest zainteresowany ekspansją na rynki detaliczne w tych krajach, w których samodzielnie lub za pośrednictwem spółek zależnych posiada udziały w rynku hurtowym. Tak jest w przypadku Słowacji, gdzie ok. 20% paliw pochodzi z rafinerii należących do Orlenu, ale w grę wchodzić moga także inne kraje, poinformował ISBnews prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Nie chciał jednak ujawnić, jakie kolejne kraje mogą wchodzić w grę. „Takich krajów, w których mamy udziały w rynku hurtowym paliw jest więcej” – powiedział jedynie Obajtek. Prezes Orlenu zaznaczył, że w 2018 roku koncern znacząco przyspieszył inwestycje w rynek detaliczny także w Polsce. „Jeszcze niedawno budowaliśmy średnio po 6-10 nowych stacji rocznie, a w 2018 było ich aż 44, do tego 4 nowe stacje otworzyliśmy w Niemczech i 11 w Czechach. W tym roku plan również jest ambitny” – podał w rozmowie z ISBnews.

W ocenie Obajtka, już dzisiaj można powiedzieć, że bardzo dobrym odbiorem klientów cieszy się koncept Orlen Drive, który spółka uruchomiła pilotażowo w październiku 2018 na stacji zlokalizowanej przy drodze ekspresowej S8. To specjalna linia na stacji, która umożliwia dokonanie płatności za paliwo, a także zamówienie, a następnie odbiór produktów gastronomicznych bez wysiadania z samochodu. „Decyzję co do dalszego rozwoju konceptu Orlen Drive podejmiemy po roku funkcjonowania programu pilotażowego, ale już dziś widać, że był to strzał w dziesiątkę, podobnie jak moduł płatniczy Orlen Pay, umożliwiający płacenie za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze” – stwierdził prezes.

PKN Orlen będzie również nadal inwestował w paliwa alternatywne. Już w 2019 roku powinien zostać liderem na rynku pod względem liczby zainstalowanych na stacjach ładowarek dla samochodów elektrycznych. „Myślimy również w Polsce o stacji tankowania wodoru, trudno jednak mówić w tym przypadku o dokładnej perspektywie czasowej” – poinformował Obajtek. Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

ISB News