AktualnościEnergetykaGospodarkaOZE

Orlen odnotował o połowę większy zysk niż rok temu

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w trakcie konferencji wynikowej omawiającej pierwszy kwartał. Fot.: Biznes Alert / Marcin Karwowski

Orlen osiągnął w pierwszym kwartale wyższy zysk netto o ponad 50 procent. EBIDTA w sektorze energetycznym wyniosła 4,3 miliardy złotych a w Upstream&Suply 2,7 miliardy złotych. Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły prawie 16 miliardów złotych. W swoich planach na przyszłość jako priorytet uznaje projekty offshore: Baltic Power i Baltic East.

Orlen przedstawił dane za pierwszy kwartał 2025 roku. Zysk netto, w ujęciu rok do roku zwiększył się o ponad 50 procent i wyniósł 4,3 miliardy złotych.

Gazowy sukces

Zysk EBITDA, w sektorze Upstream&Suply, był wyższy niż rok temu o 2,7 miliardy złotych i wyniósł 5,3 miliarda złotych. Koncern informuje, że ten wynik został osiągnięty w efekcie wyższych notowań hurtowych gazu. Kluczowy był też brak odpisu na Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Wspomniany gaz był wydobywany głównie z norweskich i polskich źródeł.

OZE napędza Orlen

Segment Energy osiągnął zysk EBITDA na poziomie 4,3 miliarda złotych, w ujęciu rok do roku wyższy o 614 milionów złotych. Na wynik składają się osiągi sieci dystrybucyjnej w wysokości 541 milionów złotych i ciepłownictwa 145 milionów złotych. We wspomnianym okresie aktywa Orlenu wyprodukowały 5,1 TWh energii elektrycznej, z czego prawie 65 procent pochodziło ze źródeł nisko lub zeroemiesyjnych.

Ropa i nośniki energii

Wynik EBITDA LIFO Dowensteam wynisół ponad 1,2 miliarda złotych. W omawianym okresie rafinerie Orlenu przerobiły 9,2 miliona ton ropy, co jak deklaruje Orlen jest podobnym wynikiem do ubiegłorocznego.

Segment Consumers & Products, który obejmuje sprzedaż nośników energii osiągnął EBITDA na poziomie 1,2 miliarda złotych, wyższy o 963 miliony złotych w ujęciu rok do roku.

Przepływ wynikający z działalności operacyjnej wyniósł 15,7 miliardów złotych.

Pomoc Ukrainie w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego

Spółka zaznacza, że jednym z celów jej działalności jest nawiązywanie perspektywicznych partnerstw. Jako przykład wskazuje współpracę z ukraińskim Naftogazem z którym podpisał trzy kontrakty. W ich ramach dostarczy 300 milionów sześciennych gazu ziemnego, który pochodzi z USA.

Dobry kwartał

– To był bardzo dobry kwartał dla Grupy Orlen i jej akcjonariuszy, zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym. Osiągnęliśmy wyższy o 40 procent zysk EBITDA LIFO. Warte podkreślenia są też wyższe przepływy z działalności operacyjnej, które wyniosły niespełna 16 mld zł. Wyniki tego kwartału to dowód, że Grupa Orlen świetnie sobie radzi, pomimo utrzymującej się wysokiej zmienności na rynkach – mówi Magdalena Bartoś, wiceprezes ds. finansowych Orlenu.

– Dobre wyniki finansowe to wymierne efekty porządkowania sytuacji w Grupie i realizacji ambitnej Strategii 2035. Koncentrujemy się na strategicznych celach. To zapewnienie własnego i importowanego gazu niezbędnego do transformacji polskiej gospodarki, dekarbonizacja mocy wytwórczych, inwestycje w sieci dystrybucyjne energii i gazu, czy zwiększanie mocy odnawialnych. Odzwierciedleniem dobrego odbioru obranych kierunków rozwoju jest kurs akcji Orlenu, który od początku roku zanotował wzrost niemal o 50 procent i jest najwyższy w historii zintegrowanej Grupy – mówi Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.

Co dalej

Orlen realizuje nawiązaną współpracę z norweskim Equinor, dotyczącą m.in. transportu i składowania CO2 pod dnem Bałtyku. Współpracuje również z uczelniami. Razem z AGH i Politechniką Warszawską ma zamiar pracować nad udoskonalaniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych.

Koncern poszukuje również dostawców z sektora niskoemisyjnego i odnawialnego amoniaku.

Turbiny na Bałtyku priorytetem

Jako priorytet Orlen wskazuje budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Energia z pierwszej ma popłynąć w 2026 roku i ma ona wygenerować 3 procent polskiego zapotrzebowania. 20 maja razem z Northland Power koncern otworzył bazę serwisowo-operacyjną w Łebie, która będzie odpowiadała za obsługę farmy Baltic Power. Obecnie trwają prace nad instalacją turbin i kabli morskich. Jej planowana moc to około 1,2 GW.

Drugim projektem dotyczącym offshore jest Baltic East o mocy 1 GW. Koncern deklaruje, że procedura wydania decyzji środowiskowej jest na „zaawansowanym etapie”

W tym samym czasie inwestuje w niskoemisyjne źródła energii, czego przykładem są projekty CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu, wykonane w 90 procentach. Ich zakończenie jest planowane na pierwsze półrocze 2026 roku. Orlen planuje kolejne podobne projekty w Grudziądzu, Gdańsku i Warszawie (Siekierki). W ramach modernizacji sieci energetycznej w północnej i środkowej Polsce koncern pozyskał 7,5 miliarda z KPO. Spółka przypomina, że od początku roku przyłączyła 300 MW OZE i zmodernizowała 400 kilometrów sieci energetycznych.

Orlen / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Donald Trump fot.PAP/EPA

Trump apeluje o niskie ceny ropy

Prezydent USA Donald Trump wezwał w poniedziałek globalnych producentów ropy do utrzymania niskich cen tego surowca. W opublikowanym w serwisie...

NATO chce zwiększyć wydatki na obronność do 5 procent PKB

Nowym celem wydatków obronnych państw NATO będzie przeznaczanie 5 proc. PKB – zapowiedział w poniedziałek w Hadze sekretarz generalny Sojuszu...
prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski foto: www.president.gov.ua

Rosja planowała zamach na Zełenskiego w Polsce

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk ujawnił kulisy rosyjskich operacji wymierzonych w najwyższe władze Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X