Ostatnia partia niemieckich Leopardów już w Polsce

30 listopada 2015, 16:17 Bezpieczeństwo
czołg leopard

27 listopada br. do Żagania dotarła ostatnia partia czołgów Leopard 2A5, zgodnie z umową podpisaną dwa lata temu przez ministrów obrony Polski i Niemiec.


Na rampie kolejowej 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozładowano ostatni transport czołgów, po które żołnierze brygady sukcesywnie jeździli do Niemiec od 16 maja 2014 roku. Przy rozładunku czołgów obecni byli dowódca Czarnej Dywizji, generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 34BKPanc pułkownik Krzysztof Pokropowicz oraz szef sztabu brygady, podpułkownik Zbigniew Śliżewski.

– Proces przyjmowania niemieckiego sprzętu do tej pory przebiegał bez zakłóceń, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Terminowość i bezpieczeństwo realizowanych dostaw jest wynikiem dobrej współpracy naszych żołnierzy z operatorem przewozów kolejowych, spółką PKP Cargo, która realizuje m.in. przewozy ciężkiego sprzętu. – powiedział płk Pokropowicz.

Ostatni zjazd czołgu z platformy kolejowej, można powiedzieć, że historyczny, miał miejsce o godz. 8.54. Tym samym wypełniła się część umowy, dotycząca zakupu czołgów, zgodnie z którą 34BKPanc miała otrzymać 119 Leopardów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4.

Oprócz czołgów do żagańskiej brygady trafi jeszcze sprzęt wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych