Otwarto gazociąg pomiędzy Słowacją a Węgrami

2 lipca 2015, 06:38 Alert

(RIA Novosti/Prime/Piotr Stępiński)

Korytarz Północ-Południe łączący kraje wyszehradzkie z Korytarzem Południowym. Grafika: wjakobik.com

Jak poinformował agencję RIA Novosti przedstawiciel słowackiego operatora systemu gazociągowego Eustream Wagram Czugurjan słowacko-węgierski gazociąg o przepustowości 4,38 mld m3 rocznie rozpoczął komercyjną pracę.

– W środę 1 lipca rozpoczęto komercyjne wykorzystywanie słowacko-węgierskiego gazociągu o długości 110,7 km oraz o przepustowości 4,38 mld m3 rocznie – powiedział Czugurjan.

Wiosną 2014 roku słowacki premier Robert Fico i jego węgierski odpowiednik Wiktor Orban podczas uroczystej ceremonii dokonali symbolicznego otwarcia zaworów nowego gazociągu. Od tego czasu jego robocze otwarcie było kilkukrotnie przenoszone ze względu na m.in. problemy techniczne po stronie węgierskiej.

Nowy, dwukierunkowy gazociąg daje Słowacji możliwość dostępu do portów nad Morzem Adriatyckim a Węgrom pozwoli przyłączyć się do zachodniego systemu dystrybucji gazu ziemnego. W przyszłości po uruchomieniu słowacko-polskiego odcinka zacznie funkcjonować w ramach Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską. Będzie wtedy elementem szlaku łączącego kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwację, a także gazoporty w Świnoujściu i na wyspie Krk.

Długość nowego gazociągu wynosi 110,7 km z których 92,1 km przechodzi przez węgierskie terytorium a pozostałe 18,6 km przez słowackie. Punkty wyjściowe nowej magistrali znajdują się w słowackiej wsi Wielkie Zliwce oraz w mieście Wieciesz w okolicach Budapesztu.

Łączny koszt gazociągu wyniósł około 170 mln euro, z których 21 mln pokryła Słowacja, 119 mln Węgry a pozostała część pochodziła z środków Unii Europejskiej.