OZE i magazyny energii będą obniżać ceny energii na giełdzie

25 października 2022, 08:15 Alert

Towarowa Giełda Energii rozwija zieloną ofertę dla sektora OZE. Mając na uwadze istotne zmiany zachodzące na rynku energii, kluczową rolę odegrają wskaźniki cenowe energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych.

Towarowa Giełda Energii z gratulacjami z Nowego Jorku. Fot.: TGE

Indeksy obrazują wpływ wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych na ceny spot. Te spadają przy dużej podaży z OZE. Pozwalają w ten sposób wyceniać inwestycje w takie źródła. Nasza rodzima giełda szuka również rozwiązań dla OZE w zakresie rynku terminowego – TGE planuje długofalowo uruchomić rynek instrumentów finansowych. Mamy opracowany model i rozpoczynamy poszukiwania izby rozliczeniowej, która będzie prowadziła rozliczenia w standardach CCP – ujawnił doradca zarządu TGE Grzegorz Żarski.

TGE przygotowała we współpracy z PSEW i PSF indeks TGeONSHOREm pozwalający uśrednić ceny energii z wykorzystaniem godzinowego profilu wytwarzania z lądowych farm wiatrowych, oraz TGePVm dla farm fotolwoltaicznych. Jest on oparty na obrocie instrumentami godzinowymi Rynku Dnia Następnego i wystandaryzowanych danych produkcji. To dopiero początek cenotwórczości OZE oraz oferty TGE.

Rozwój źródeł tego typu pozwoli sięgać po kolejne produkty i usługi, w miarę jak oddziaływanie podaży generacji odnawialnej na rynek będzie rosnąć. Natomiast szczyty cenowe wywołane wzrostem zapotrzebowania wieczorem są szansą rynkową dla magazynów energii, które mogłyby wówczas uwalniać zapasy np. z fotowoltaiki z korzyścią dla systemu oraz graczy rynkowych i handlować poprzez dedykowane produkty na rynku terminowym w ramach OTF.  Niezależnie od rozwoju magazynów, Grzegorz Żarski wskazał na konieczność inwestowania zarówno w infrastrukturę sieciową, jak i elastyczne jednostki wytwórcze gazowe oraz węglowe np. w ramach programu bloków 200+.

Wojciech Jakóbik