OZE na Wyspach będą powstawać bez subsydiów

22 marca 2018, 07:15 Alert
morskie farmy wiatrowe offshore oze
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

Analitycy Aurora Energy Research twierdzą, że energetyka wiatrowa będzie stanowiła niebawem połowę wszystkich odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii. Elektrownie będą budowane bez subsydiów. Mowa o inwestycjach, które powstają już teraz a zakończą się w roku 2030.

Spadek kosztów budowy

Spadające koszty budowy zarówno elektrowni słonecznych i wiatrowych połączonych z systemami magazynowania energii sprawiają, że inwestycje te bez konieczności dotowania są coraz bardziej atrakcyjne. Specjaliści przewidują, że tendencja ta uruchomi wielomiliardowe inwestycje, które będą konkurować z elektrowniami gazowymi, a wręcz zabiją ich perspektywy rozwoju.

20 miliardów funtów

Eksperci z Aurora Energy Research przewidują, że skala inwestycji sięgnie 20 miliardów funtów. A lądowa energetyka wiatrowa oraz słoneczna nie będą wspierane subsydiami od 2025 roku, a mimo to będą opłacalne.

Holandia pionierem

Do 2022 roku u wybrzeży Holandii powstanie wybudowana przez szwedzki koncern Vattenfall pierwsza na świecie farma wiatrowa, dla której nie przewidziano dopłat. Jednak okres przejściowy będzie jeszcze wymagał wsparcia. Wtedy powinny zadziałać mechanizmy pozwalające sprawiedliwie dzielić ryzyko oraz koszty.

Energetyka słoneczna wychodzi z cienia

Do takich wniosków eksperci doszli także na bazie doświadczeń związanych z rozwojem farm słonecznych w Wielkiej Brytanii. Kiedy w 2015 roku skończyły się dotacje branża utknęła w martwym punkcie. Jednak wiele wskazuje na to, że zastój nie będzie trwał długo. Już w 2017 roku pojawiła się pierwsza inwestycja, która powstała bez subsydiów. Wpływ na zmiany w tym podejściu będzie miał też fakt spadku kosztów budowy instalacji solarnych.

Giganci na rozstaju

Na rozwoju energetyki opierającej się o OZE a nie elektrownie gazowe nie skorzystają takie firmy jak RWE, która chciała prowadzić inwestycje w Wielkiej Brytanii. Jak można przeczytać w The Guardian – globalni giganci będą zmuszeni dostosować się do wzrostu odnawialnych źródeł energii.

Przegląd rynku mocy

Brytyjska minister energii Claire Perry ogłosiła, że rząd rozpocznie formalny przegląd rynku mocy jeszcze w 2018 roku. Wnioski po przeglądzie na pewno wpłyną na dalszy kształt inwestycji prowadzonych na wyspach.

The Guardian/Agata Rzędowska