Page: White Rose CCS to pierwszy krok do upowszechnienia przechwytywania CO2 w Europie

11 lipca 2014, 12:38 Energetyka

Komisja Europejska zapowiedziała 8 lipca b.r., że na brytyjski  Projekt Biała Róża CCS (White Rose CCS) przyznano 300 mln euro z funduszy drugiej rundy NER300. Przedstawiciele Platformy Zero Emisji (ZEP) oraz Globalnego Instytutu CCS stwierdzili, że dofinansowanie takiej inwestycji jest konieczne dla zapewnienia trwałego bezpieczeństwa energetycznego w Wielkiej Brytanii.

Dla Europy projekt Biała Róża CCS jest prezentacją innowacji w energetyce, chroniącej zarówno klimat, jak i konkurencyjność  gospodarki – twierdzą. Projekt to elektrownia węglowa o mocy 426MW opracowany przez specjalnie powołane konsorcjum  Drax, Alstom i BOC. Elektrownia będzie zlokalizowana  w pobliżu miejscowości Selby w Północnym Yorkshire i ma dostarczać energię dla ponad 630 domów. W pełni wyposażona w technologię wychwytywania CO2 (CCS), o tak wysokiej sprawności, że 90 proc. całego dwutlenku węgla zostanie wychwycone i przetransportowane rurociągiem do stałego magazynu położonego głęboko pod dnem Morza Północnego.

Dr Graeme Sweeney, prezes ZEP, z tej okazji powiedział:  „Decyzja KE stanowi silny i pozytywny sygnał, potwierdzający ogromne  znaczenie  wdrażania technologii  CCS. Potwierdzający, że  musimy wspierać europejskie  projekty tej technologii zarówno na szczeblu UE jak i poszczególnych państw członkowskich. Analizy wykonane przez ZEP szacunkowo dowodzą, że w najbliższych  latach  dzięki technologii CCS może powstać łącznie 330 tysięcy miejsc pracy w całej Europie. Długoterminowym celem  UE jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc. do 2050 r.. Cel ten nie może zostać  osiągnięty  bez technologii CCS.  Zwłaszcza, że konieczne jest  zachowanie europejskiej bazy przemysłowej, niezbędnej dla utrzymania konkurencyjność naszej gospodarki, utrzymania  i tworzenia nowych miejsc pracy w Europie.”

Brad Page, prezes  Globalnego Instytutu CCS zauważył:  „Brytyjski Projekt  Biała Róża CCS to pierwszy na świecie zaplanowany na dużą skalę projekt technologii o wysokiej koncentracji tlenu w spalaniu z możliwością wykorzystania współspalania biomasy. Oznacza to, że oprócz stałego wychwytywania ponad 90 proc. emisji dwutlenku węgla, w odpowiednich okolicznościach możliwa jest zerowa lub nawet ujemna emisja. Ten projekt i kilka innych w zaawansowanym stadium planowania w Wielkiej Brytanii i w kilku krajach Europy kontynentalnej, mają szanse upowszechnienia technologii CCS w Europie. Mogą pomóc osiągnąć cele klimatyczne na świecie.”

– Komisja Europejska zachęca rządy państw Unii Europejskiej, aby dbały o środowisko i czyste powietrze. Najwyraźniej Wielka Brytania wzięła sobie ten apel do serca, gdyż brytyjskie władze publiczne planują dofinansować sporych rozmiarów projekt czystego spalania węgla – informowało w 2012 roku BBC. – Poza czystą atmosferą, w UK może powstać nawet dwa tysiące nowych miejsc pracy. Brytyjski rząd zawarł imponujący kontrakt na budowę elektrowni węglowej opartej na technologii wychwytywania prawie całej emisji CO2. To pierwsza tego typu inwestycja mająca na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery finansowana przez brytyjską władzę publiczną. Sekretarz brytyjskiego Departament do spraw Energii i Zmian Klimatu, Edward Davey poinformował o zakończeniu  negocjacji w sprawie projektu  Biała Różą CCS (White Rose CCS), czyli budowy elektrowni węglowej w technologii CCS. Jest to technologia preferowana dla celów czystych metod wykorzystania węgla.

Rząd Wielkiej Brytanii zawarł kontrakt z operatorami Białej Róży CCS o wartości miliarda funtów. W ramach umowy, po raz pierwszy władza publiczna dofinansuje budowę nowej elektrowni węglowej. Zastosowana technologia niezawodnie oddziela i wychwytuje dwutlenek węgla ze spalin w celu ograniczenia emisji do atmosfery. Dwutlenek węgla będzie odprowadzany przez rurociąg do głębokiego magazynu na dnie morskim. Instalacją tej infrastruktury zajmie się spółka National Gird.