Pakt na rzecz rezygnacji z węgla na szczycie klimatycznym

17 listopada 2017, 06:15 Alert

Grupa krajów, w tym Wielka Brytania i Kanada, powołała w czwartek podczas obrad 23. szczytu klimatycznego w Bonn Pakt na rzecz rezygnacji z węgla.

fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

„Rezygnacja z węgla jako źródła energii jest słusznym krokiem” – powiedziała kanadyjska minister środowiska Catherine McKenna. „Jesteśmy to winni naszym dzieciom” – dodała. Oprócz Wielkiej Brytanii i Kanady do „Powering Past Coal Alliance” przystąpiło 18 innych krajów, między innymi Francja, Włochy, Belgia, Austria, Finlandia, Meksyk, Portugalia, a także pojedyncze prowincje.

Część uczestników Paktu zapowiadała już wcześniej zamknięcie kopalń węgla. Londyn chce je zlikwidować do 2025 roku.

Uczestnicy chcą do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Katowicach zwiększyć liczbę członków Porozumienia do 50.
Niemcy nie zgłosiły akcesu do Porozumienia. Niemiecka minister środowiska Barbara Hendriks (SPD) tłumaczyła, że nie chciała uprzedzać wyniku rozmów koalicyjnych.

Czy Niemcy odejdą od węgla?

W Niemczech od ponad miesiąca trwają rozmowy sondażowe o utworzeniu rządu koalicyjnego. Kwestie klimatu i energii należą do najbardziej kontrowersyjnych. Zieloni domagają się zamknięcia 20 elektrowni na węgiel brunatny, pozostałe partie – CDU, CSU i FDP – są temu przeciwne; sygnalizują gotowość do zlikwidowania jedynie 10 najbrudniejszych elektrowni. Niemcy są największym na świecie producentem węgla brunatnego.

Kanclerz Angela Merkel zwróciła uwagę, że nawet w tak bogatym kraju jak Niemcy decyzja o rezygnacji z węgla nie jest łatwa i ma poważny wpływ na rynek pracy, kwestie socjalne i ceny energii.

Polska Agencja Prasowa