Przez pandemię koronawirusa globalny spadek emisji CO2 pobił absolutny rekord

15 października 2020, 11:15 Alert
Zanieczyszczenia, emisje, dym

Naukowcy z Chin, Francji, Japonii i Stanów Zjednoczonych podają, że globalne emisje dwutlenku węgla spadły o rekordowe 8,8 procent w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Jest to spowodowane spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa.

Koronawirus obniża emisje CO2

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Communications wykazały, że emisje spadły o 1551 milionów ton, czyli 8,8 procent w pierwszej połowie roku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jest to absolutny rekord. Spadek był również większy niż roczny spadek podczas drugiej wojny światowej, chociaż średnie emisje są teraz znacznie większe niż w tamtym czasie.

Naukowcy wykorzystali dane oparte na aktywności w czasie rzeczywistym i przeanalizowali dzienne, tygodniowe i sezonowe trendy emisji CO2 przed i po pandemii oraz spowolnienie gospodarcze, które wywołała. Tej wiosny rządy na całym świecie wprowadziły obostrzenia, aby powstrzymać pandemię koronawirusa, która ograniczyła zużycie energii do produkcji przemysłowej i transportu. Spowodowało to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Badanie wykazało, że spadek dziennych emisji CO2 był najbardziej wyraźny w kwietniu, kiedy obowiązywały najsurowsze ograniczenia. Emisje zaczęły rosnąć pod koniec kwietnia i maja, kiedy wznowiono działalność gospodarczą w Chinach i niektórych częściach Europy, ale nadal spadały emisje związane z transportem.

Reuters/Michał Perzyński