Państwo Islamskie zalewa terroryzmem inne państwa. Tym razem Kirgistan

17 lipca 2015, 07:08 Alert
ISIS
Flaga ISIS

(Radio Wolna Europa/Patrycja Rapacka)

Kirgiskie siły bezpieczeństwa zabiły cztery osoby podejrzewane o terroryzm oraz aresztowały pięć kolejnych podczas operacji przeprowadzonej w stolicy państwa.

Osoby te mają  być członkami nieznanej grupy terrorystycznej. Funkcjonariusze oddziału specjalnego policji Alfa przypuściły szturm na prywatny dom w Biszkeku, a podejrzani otworzyli do nich ogień odmawiając poddania się. Czterech policjantów zostało rannych w operacji, która trwała ponad godzinę. Nikt z cywilów nie odniósł obrażeń.

Dwie brygady strażaków walczyły z pożarem, do jakiego doszło na miejscu operacji. Zaobserwowano około 20 wybuchów, prawdopodobnie granatów. Świadkowie słyszeli okrzyki „Allachu Akbar”.

Tego typu operacje są w Kirgistanie rzadkością, ale władze wyrażają obawy rosnącą liczbą Kirgizów przyłączających się do Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Liczne osoby były aresztowane za rekrutowanie ochotników do IS. Aresztowano również członków grup islamskich Hizb ut-Tahrir oraz Tablighi Jamaat.

Operacja specjalna w Biszkeku odbyła się na dzień przed muzułmańskim świętem końca Ramadanu Eid al-Fitr. Planowane są tradycyjne masowe modlitwy wieczorem 17 lipca. Wiele państwo obawia się, że może w tym dniu dojść do kolejnych ataków.