Papież Franciszek wyraził potrzebę „ekologii człowieka” i zmiany stylu życia

7 czerwca 2021, 06:30 Alert
Papież Franciszek. Źródło Flickr
Papież Franciszek. Źródło Flickr

W obchodzony w sobotę Światowy Dzień Środowiska papież Franciszek oświadczył, że potrzebna jest „integralna ekologia człowieka”, która przekształci styl życia i relacje z zasobami Ziemi. Przesłanie papieża opublikowano na jego profilu na Twitterze.

Franciszek o środowisku

Watykan zamieścił następujący tweet ze słowami Franciszka: – Potrzebujemy integralnej ekologii człowieka, która przekształci nasze style życia, naszą relację z zasobami ziemi; która zajmie się nie tylko problemami środowiskowymi, ale człowiekiem w całości, odpowiadając na wołanie biednych – czytamy we wpisie głowy Kościoła katolickiego.

Światowy Dzień Środowiska 5 czerwca ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 roku. W piątek papież wystosował ekologiczne przesłanie z okazji inauguracji ONZ-wskiej Dekady Odnowy Ekosystemów. Zaapelował w nim o „poczucie odpowiedzialności wobec nas samych, wobec bliźniego, wobec natury i Stwórcy”.

– Mamy niewiele czasu do dyspozycji, naukowcy mówią: 10 lat, by przywrócić ekosystem, co oznaczać będzie integralne wznowienie naszych relacji z naturą – czytamy. Franciszek wyraził nadzieję, że konferencja klimatyczna COP26 w listopadzie w Glasgow przyniesie oczekiwane odpowiedzi dotyczące ratowania ekosystemów dzięki zdecydowanym działaniom. Konieczne jego zdaniem jest przemyślenie zasad gospodarki. – Degradacja ekosystemu jest wyraźnym rezultatem dysfunkcji gospodarczych – ocenił papież.

Polska Agencja Prasowa/Twitter/Michał Perzyński

Papież Franciszek wezwał do przestrzegania postanowień porozumienia klimatycznego