Parkiet: W tym tygodniu szczegóły zmian w taryfie jakościowej OSD

25 czerwca 2018, 07:15 Alert
pionowanie_slupow_energetycznych_enei_w_okolicach_czerniejewa_woj._wielkopolskie_7_ enea energetyka sieci
Fot.: Enea

Według „Parkietu”, w tym tygodniu przedstawiciele OSD spotkają się z prezesem URE, który ma przedstawić im nowe zasady rozliczania ich za jakość świadczonych usług.

Toczące się pod auspicjami URE rozmowy dotyczą zapowiedzianej zmiany taryfy jakościowej, która określi jej zasady na lata 2018-2020.Nie chcę karać operatorów systemów dystrybucyjnych (dalej OSD) za nieprzewidziane, katastrofalne zdarzenia pogodowe w ramach rozliczania ich za jakość świadczonych usług – mówi „Parkietowi” Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Przedstawiciele OSD ujawniają niektóre ze szczegółów dot. rozmów prowadzonych nad propozycjami przedstawionymi przez PTPiREE. Daniel Iwan z biura prasowego Taurona wskazuje na propozycję zmiany podejścia do wyznaczania wartości wskaźników SAIDI i SAIFI, a konkretnie o wyłączenie z nich zdarzeń wywołanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe, np. gwałtowne burze, tornada, szadź czy powodzie. „Parkiet” zwraca uwagę, że obecnie przy obliczaniu wskaźników niezawodności sieci na potrzeby regulacji jakościowej wlicza się wszystkie przerwy, niezależnie od przyczyny ich wystąpienia. – To założenie zostało zweryfikowane przez żywioł, który dotknął naszych sieci w sierpniu ubiegłego roku. Okazało się wówczas, że w przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych zdarzają się sytuacje, w których wpływ działań atmosferycznych jest tak duży, że niszczy na swojej drodze dziesiątki kilometrów linii, a przystąpienie do fizycznej odbudowy sieci następuje w miejscach, gdzie trudno było nawet określić dotychczasową trasę linii – powiedział cytowany przez „Parkiet” Adam Kasprzyk, rzecznik Energi.

Parkiet/CIRE.pl