Parlament Europejski wzywa do bojkotu Nord Stream 2

21 stycznia 2016, 16:15 Alert
Parlament Europejski

(Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik)

Rosja musi zakończyć swoje bezpośrednie i niebezpośrednie zaangażowanie w konflikty w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie, a także zaprzestać ingerencji w jej starania o integrację europejską – wzywają posłowie Parlamentu Europejskiego w przeglądzie stanu reform w tych państwach, głosowanym 21 stycznia.

Do przeglądu doszło rok po ratyfikacji przez wymienione kraje umów stowarzyszeniowych i o pogłębionej strefie wolnego handlu (DCFTA). W rewizji europosłowie dostrzegają zagrożenia dla wolności mediów i sądów w Gruzji. Oczekują także usunięcia politycznej niestabilności przez nowy rząd w Mołdawii.

Posłowie potępili zawieszenie umowy o wolnym handlu z Ukrainą przez Rosję w odpowiedzi na przyjęcie DCFTA Ukraina-Unia Europejska, a także „poważne ograniczenia” dla eksportu ukraińskiego do Rosji. Zgłosili zaniepokojenie sytuacją finansową i ekonomiczną nad Dnieprem i powtórzyli wezwanie o dalsze wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Wezwali także kraje członkowskie UE do uniknięcia udziału w budowie nowych gazociągów z Rosji, które będą omijać Ukrainę, jak Nord Stream 2.

Europarlamentarzyści oczekują od Kijowa walki z „endemiczną” korupcją, która jest w ich przekonaniu największe największą przeszkodą dla reform. Przypomnieli, że niebawem Holendrzy zdecydują w referendum o tym, czy ich kraj ratyfikuje umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Wyrazili nadzieję, że decyzja będzie opata o merytoryczną ocenę dokumentu i jego skutków dla Unii oraz samej Holandii.