Partia Razem: Polska potrzebuje atomu

9 maja 2019, 07:30 Atom
PENTAX Image
Elektrownia jądrowa

Maciej Konieczny z partii Razem przekonuje na łamach Krytyki Politycznej, że Polska potrzebuje energetyki jądrowej. – Musimy z czasem przejść od energetyki opartej na węglu do energetyki opartej na źródłach odnawialnych i energetyce jądrowej – mówi kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego.

– My, w przeciwieństwie do innych sił politycznych, zdajemy sobie sprawę z tego, że teraz nie możemy w pełni oprzeć naszych potrzeb energetycznych na źródłach odnawialnych. Potrzebny jest atom, jako baza energetyczna, która umożliwi odejście od węgla i zapewni stabilizację systemu – mówi rozmówca Krytyki Politycznej. – Musimy sobie uświadomić, w jak dramatycznej sytuacji się znajdujemy. Zmian klimatycznych całkiem powstrzymać już się nie da. Świat się zmieni. Musimy jednocześnie przygotować się na te zmiany i zrobić wszystko, aby ograniczyć ocieplanie się klimatu.

– Nie ma rozwiązań doskonałych. Mieliśmy w tej sprawie w Razem długą debatę. W ciągu ostatnich kilku lat część ekspertów od energetyki z naszej partii, którzy byli sceptyczni wobec atomu, zmieniła zdanie, widząc, że innej drogi po prostu nie ma. W tym momencie w naszej szerokości geograficznej po prostu nie ma alternatywy. Atom to najmniej złe z niedoskonałych rozwiązań, jakimi realnie dysponujemy. Niestety, nie możemy czekać na przełom technologiczny w magazynowaniu energii odnawialnej. Nie ma na to czasu – podsumowuje kandydat.

Cała rozmowa jest dostępna na stronie Krytyki Politycznej.

Krytyka Polityczna