PAS: Mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów

22 listopada 2021, 13:30 Alert

Gminy województwa śląskiego plasują się na czele najnowszego rankingu programu Czyste Powietrze. Zajmują ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia.

Smog w New Delhi. Źródło Wikicommons
Smog w New Delhi. Źródło: Wikicommons

Mieszkańcy śląska odchodzą od ogrzewania węglem

Badania Polskiego Alarmu Smogowego, pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów – w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 procent respondentów.

 – Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już – również w tej (trzeciej) edycji – największą liczbę wniosków złożono w Rybniku: aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, woj. opolskiego, łódzkiego i lubuskiego – czytamy w komunikacie prasowym Polskiego Alarmu Smogowego.  

– Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu Czyste Powietrze – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – zaznacza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie pierwszego stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim. W tych województwach niestety gminy i ich mieszkańcy nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie sześć gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.

Polski Alarm Smogowy/Aleksander Tretyn 

Chełmno jest liderem programu „Czyste Powietrze”. Kto jest na szarym końcu walki ze smogiem? (INFOGRAFIKA)