Paulus: Termin „klęska żywiołowa” nie wystarczy. Jesteśmy świadkami katastrofy klimatycznej

15 września 2021, 07:30 Opinie

Przy okazji debaty w Parlamencie Europejskim na temat tegorocznych klęsk żywiołowych w Europie niemiecka europosłanka Zielonych/EFA Jutta Paulus stwierdziła, że problem zmian klimatu jest o wiele poważniejszy, niż nam się wydaje.

fot. Pixabay

Jutta Paulus o klęskach żywiołowych

– Termin „klęska żywiołowa” nie jest już wystarczający w debacie o wydarzeniach z tego roku, ponieważ powodzie i pożary, które wielokrotnie widzieliśmy tego lata, są już zwiastunami katastrofy klimatycznej. Tysiące ludzi na całym świecie zginęło w tym roku w ekstremalnych zdarzeniach pogodowych. Tylko w moim rodzinnym landzie, Nadrenii-Palatynacie, opłakujemy co najmniej 141 zabitych i 766 rannych. Do tego dochodzą zniszczone źródła utrzymania, cierpienie psychiczne i dziesiątki miliardów euro na odbudowę, która potrwa latami – mówi Jutta Paulus.

– Kryzys klimatyczny jest egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzi na całym świecie. Nowy raport IPCC jasno pokazuje, że nikt nigdzie nie jest bezpieczny. Tym bardziej niezrozumiałe jest, że niemiecki rząd federalny wciąż jest w Europie hamulcowym, jeśli chodzi o ambitną ochronę klimatu. Ale musimy też podjąć więcej środków, aby złagodzić skutki kryzysu klimatycznego, ponieważ już teraz wiadomo, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą się pojawiać coraz częściej. Obejmuje to renaturację rzek i strumieni, rozszczelnianie terenów oraz usuwanie zbędnych zapór na rzekach – powiedziała Paulus.

Opracował Michał Perzyński

Paulus: Na naszych morzach musi obowiązywać zasada „kto zanieczyszcza, ten płaci”