PB: Chiny rozważają inwestycje w elektromobilność w Polsce

6 września 2017, 07:00 Alert
samochód elektryczny

Jak poinformował „Puls Biznesu”, niemiecko-chińska spółka Beijing WKW Automotive Parts będzie produkowała samochody elektryczne w Niemczech, a fabryka wytwarzająca akumulatory do nich może powstać w Nowogrodźcu.

Z informacji gazety wynika, że Beijing WKW Automotive Parts mogłaby zainwestować w Polsce nawet o 1,4 mld euro. Polski zakład BWKW miałby być uzupełnieniem jej inwestycji w Niemczech. BWKW zarejestrował w tym roku w Niemczech spółkę Delon Automotive, która ma zajmować się badaniami, rozwojem i produkcją samochodów elektrycznych klasy premium. Wartość tej inwestycji to 1,3 mld euro. Fabryka ma powstać przy granicy z Polską, w Rothenburgu/Oberlausitz, niedaleko Zgorzelca i około 40 km od Nowogrodźca.

Beijing WKW Automotive Parts została założona w 2002 r. jako joint venture spółek Beijing Zhonghuan Invesment Management i WKW Erbslöh Automotive z Niemiec. Od 2012 r. jej akcje są notowane na giełdzie w Shenzhen. Od kilku lat firma inwestuje w rozwój produkcji samochodów elektrycznych. Jest m.in. właścicielem 75 proc. niemieckiej firmy Elektrofahrzeuge Stuttgart. Jej przychody to 4,77 mld dol. i ma 635,45 mln dol. zysku netto – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Puls Biznesu/CIRE.PL