PB: Coraz więcej emocji wokół projektu polskiego samochodu elektrycznego

20 kwietnia 2018, 09:45 Alert

Dzisiejszy „Puls Bizesu” opisuje atmosferę, która panuje wokół projektu polskiego samochodu elektrycznego po ogłoszeniu wyników technicznej oceny zgłoszonych projektów.

Fot. BiznesAlert.pl

Przypominamy, że komisja ekspertów powołana przez Electromobility dokonała technicznej oceny zgłoszonych projektów samochodu elektrycznego. Według komisji żadne z 17 konsorcjów nie jest w stanie zrealizować projektu.

ElectroMobility Poland, która odpowiada za doprowadzenie do powstania pierwszego polskiego samochodu elektrycznego uważa, że do kontynuacji projektu konieczne jest przeorganizowanie konsorcjów. Jak wynika z informacji „Pulsu Biznesu”, zgodnie z tą koncepcją EMP rozesłała w ostatnich dniach pismo, ale tylko do wybranych uczestników postępowania, w których zaprasza do rozmów o współpracy.

– Wygląda to tak, jakby EMP, zebrawszy cudzym kosztem wszystkie pomysły, chciała teraz zatrudnić u siebie tylko wybrane osoby i zrealizować cały projekt sama. Może to dla nas oznaczać, że zmarnowaliśmy dwa lata przygotowań i ponad pół miliona złotych, które wydaliśmy choćby na wynagrodzenia projektantów. Niepokoją mnie też kwestie związane z prawami autorskimi do proponowanych rozwiązań – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” jeden z uczestników postępowania, proszący o anonimowość.

Do umieszczonej w CIRE 17 kwietnia informacji „Nowy prezes ElectroMobility Poland” użytkownik portalu o nicku „uczestnik” umieścił wpis: „jako uczestnik tego konkursu zastanawiam się nad podaniem ich do Sądu… Wystartowaliśmy w konkursie, zbudowaliśmy konsorcjum, ponieśliśmy już 0,5mln zł wydatków, teraz dowiadujemy się, że będzie jeden 'narodowy’ zespół… KPINA”.

„Słyszymy o obawach i domysłach, o których rozmawiają inni uczestnicy postępowania. Sądzę jednak, że lepiej poczekać i usłyszeć, jakie są dalsze pomysły EMP – powiedział z kolei „Pulsowi Biznesu” Bartosz Mielecki, dyrektor zarządzający w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej (PGM), która jest członkiem jednego z konsorcjów.

EMP przypomina, że zgodnie z warunkami konkursu jego organizator ma prawo do jego odwołania oraz ogłoszenia braku rozstrzygnięcia, jeśli żadna z koncepcji nie spełni założeń.

– Jesteśmy w kontakcie z uczestnikami postępowania i będziemy kontynuować rozmowy z twórcami najlepszych projektów. Zmiana polega na tym, że to EMP weźmie na siebie ciężar integracji ich prac. Aby harmonogram nie był zagrożony, planujemy współpracować z wieloma podmiotami, które uczestniczyły w projekcie i udowodniły, że mają know-how – powiedziała cytowana przez „Puls Biznesu” Aleksandra Bałdys, rzeczniczka prasowa EMP.

CIRE.pl/Puls Biznesu