PB: Wiatr od morza pachnie boomem

11 stycznia 2018, 07:15 Alert

W ciągu 13 lat morskie farmy na świecie urosną sześciokrotnie. Polski potencjał też urósł, a węgiel zrobi miejsce na rynku – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Wiatraki na morzu
Dania inwestuje przede wszystkim w energetykę wiatrową (fot. Flickr/CC/Andreas Klinke Johannsen)

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej uruchamia program Energia z Bałtyku dla Polski 2025, we współpracy z ponad 30 firmami i organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł stoczniowy, kablowy, elektryczny, inżynierii i logistyki morskiej, skupionymi w Polskim Porozumieniu Przemysłu Energetyki Morskiej, które uważają, że Polska ma niewykorzystany potencjał rozwoju projektów morskich – czytamy w artykule „PB”. Jeszcze w 2013 r. FNEZ szacowała, że w Polsce jest miejsce na 6 GW morskich farm wiatrowych. Dziś, w związku z nowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla polskiej części Bałtyku, które dają farmom więcej przestrzeni, uważamy, że ten potencjał jest większy i sięga 8-10 GW” – podkreśla dla „Pulsu Biznesu” Maciej Stryjecki.

O tym, że miejsce w systemie jest, świadczą prognozy podaży i popytu na energię. FNEZ powołuje się na szacunki PSE, które przewidują, że do 2035 r. powinno w Polsce powstać co najmniej 16 GW nowych mocy wytwórczych.

Puls Biznesu/Polska Agencja Prasowa