PB: Co dalej z wydobyciem węgla w ZE PAK? Rozmowy w Sejmie

7 listopada 2017, 06:45 Alert
ZE PAK

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, w środę sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa zajmą się przyszłością Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

W porządku obrad komisji jest m.in. wystąpienie ministra energii na temat „zabezpieczenia 7 proc. energii elektrycznej z ZE PAK, którego dalsze funkcjonowanie jest zagrożone” oraz dyskusja o przygotowaniu „programu ratunkowego dla regionu konińskiego” – informuje gazeta.

„Dalsze opóźnienie lub brak możliwości eksploatacji węgla brunatnego ze złoża «Ościsłowo» może spowodować fatalne konsekwencje nie tylko dla grupy kapitałowej ZE PAK i jej pracowników, ale też dla całego regionu konińskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski” – napisał w cytowanym przez „Puls Biznesu” piśmie sprzed kilkunastu dni zarząd PAK.

Gazeta przypomina, że zgody na eksploatację węgla brunatnego ze złoża Ościsłowo nie chce wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

„Puls Biznesu” zwraca też uwagę, że odkrywka w Ościsłowie ma zapewnić paliwo dla dwóch najważniejszych aktywów w grupie PAK, czyli elektrowni Pątnów II i zmodernizowanych bloków Pątnów I. Złoża, z których obecnie zaopatrywana jest elektrownia, są już na wyczerpaniu.

Puls Biznesu/CIRE.pl