Pekin rozważa konsolidację państwowych spółek naftowych

23 lutego 2015, 10:29 Alert

(Wall Street Journal/Rigzone/Teresa Wójcik)

Chiński rząd rozważa możliwość konsolidacji w państwowym sektorze ropy i gazu. Miałaby powstać jedna, narodowa spółka paliwowa, która mogłaby rywalizować z Exxon Mobil i byłaby skuteczniejsza w operacjach rynkowych w warunkach spadku cen ropy naftowej.

Jedna z opcji analizowana przez rządowy zespół roboczy to połączenie korporacji China National Petroleum (CNPC) z jej krajowym rywalem, korporacją China Petrochemical (Sinopec). Druga opcja to połączenie dwóch wielkich państwowych spółek energetycznych: China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) i Sinochem Group.

Nie ustalono terminu podjęcia decyzji w sprawie konsolidacji – twierdzą źródła Wall Street Journal (WSJ). Rzecznicy wszystkich czterech spółek oraz przedstawiciele rządu nie komentują kwestii konsolidacji – podaje WSJ.

Tymczasem wiadomo, że łączenie państwowych wielkich spółek, w tym paliwowo-energetycznych, jest przewidziane, jako jedna z metod rozpatrywanych przez chiński rząd w ramach państwowego programu ożywienia zwalniającej gospodarki chińskiej.  Metodę tę zapowiadał niedawno chiński prezydent Xi Jinping. „Tylko rząd może zapewnić dalszy rozwój sektora naftowego, poprzez większe i silniejsze spółki państwowe. Bez szkodliwej rywalizacji na rynkach” – powiedział niedawno chiński prezydent.