font_preload
PL / EN
Alert 1 sierpnia, 2017 godz. 9:30   
REDAKCJA

Pence: Bałtowie otrzymają jeszcze więcej LNG

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, który przebywa z wizytą w Estonii, zapewnił państwa bałtyckie, że Waszyngton udzieli im wsparcia przy dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Wyraził przekonanie, że LNG kupione przez Litwę od Stanów jest tylko jednym z wielu transportów, które dotrą do regionu.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami krajów bałtyckich, Pence stwierdził, że transport LNG, który ma trafić na Litwę w sierpniu, przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i stabilności. – Prezydent i ja cieszymy się z niedawnej decyzji litewskiej firmy o zakupie LNG z USA, a kiedy w przyszłym miesiącu nastąpi pierwsza dostawa, nie tylko przyniesie to korzyści nam, ale przyczyni się także do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie – powiedział Pence.

W drugiej połowie sierpnia dostawa LNG od amerykańskiej firmy Cheniere Marketing International trafi do litewskiego terminalu w Kłajpedzie. Kontrakt dotyczy dostaw około 140 tys. m sześc. LNG. Kontrakt podpisała w czerwcu litewska firma Lietuvos Duju Tiekimas.

W lipcu podpisano kolejną umowę z firmą LNG Natural Gas Fenosa na dostawę podobnej ilości gazu z USA. Po rozpoczęciu eksportu skroplonego gazu ziemnego w lutym 2016 r. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą zwiększać ilość sprzedawanego innym państwom surowca.

Stany Zjednoczone wyeksportowały w ubiegłym roku 5 miliardów metrów sześciennych LNG. Obecnie kraj ten eksportuje pojedyncze dostawy z terminalu w Luizjanie, a pięć kolejnych terminali jest w budowie. Ich łączna roczna pojemność wyniesie około 100 miliardów metrów sześciennych. Projekty powinny zostać realizowane do 2021 r.

Baltic Times