Petrostates tną wydatki. Europa Środkowa zbroi się na potęgę

25 kwietnia 2017, 15:30 Alert

Europa Środkowa w obawie przed Rosją zwiększa wydatki na zbrojenia, a naftowe potęgi ograniczają je z powodu niskiej ceny ropy – to najważniejsze wnioski z najnowszego badania dot. wydatków na zbrojenia w 2016 roku, przygotowanego przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w Sztokholmie.

fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Jak wynika z badania prestiżowej organizacji Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w Sztokholmie, światowe wydatki na zbrojenia wzrosły w 2016 roku do 1686 miliardów dol. Jest to wzrost o 0,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wydatki wojskowe w Ameryce Północnej wzrosły pierwszy raz od 2010 roku, podczas gdy w Europie Zachodniej rosły drugi rok z rzędu.

Świat przeznacza coraz więcej pieniędzy na zbrojenia 

Środki przekazywane na zbrojenia ogółem rosną drugi rok z rzędu. W 2015 roku wzrosły pierwszy raz od 2011 roku. Przed 6 laty sięgnęły one poziomu 1699 mld dol. Jak pisze SIPRI, tendencje i wzorce w zakresie wydatków wojskowych znacznie różnią się w zależności od regoinów. Wydatki nadal rosną w Azji i Oceanii, Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Afryce Północnej. Natomiast spadły w Ameryce Środkowej na Karaibach, Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i w Afryce Subsaharyjskiej.

Militarne potęgi zwiększają wydatki 

Stany Zjednoczone pozostają krajem o najwyższych rocznych wydatkach wojskowych na świecie. Wzrosły one o 1,7 proc. w 2016 roku do 611 miliardów dolarów. Zdaniem szwedzkiego ośrodka to sygnał, że USA kończą z trendem spadku wydatków związanego z kryzysem gospodarczym i wycofaniem amerykańskich wojsk z Afganistanu i Iraku. Chiny, które wydawały na zbrojenia najwięcej po USA, zwiększyły wydatki o 5,4 procent do 215 miliardów dolarów. To znacznie mniejsze tempo wydatkowania niż w latach poprzednich. Rosja zwiększyła zaś wydatki o 5,9 procent w 2016 roku do 69,2 mld dol, co czyni ją trzecim krajem wydającym najwięcej pieniędzy na zbrojenia. Arabia Saudyjska spadła z trzeciego miejsca na czwarte. Jej wydatki w 2016 roku spadły o 30 proc. do 63,7 mld dol., pomimo udziału w wojnach, np. w Jemenie. Indie będące na piątym miejscu, w 2016 roku przeznaczyły na wojsko o 8,5 procent więcej – 55,9 mld dol.

Europa zbroi się z obawy przed Rosją 

Jak pisze SIPRI, wzrosty wydatków w Europie związane były z rosnącą percepcją zagrożeń.W Europie Zachodniej rosną one drugi rok z rzędu i były wyższe o 2,6 proc. w roku 2016. Największe wzrosty odnotowano w Europie Środkowej. Ogółem wydatki w tym regionie wzrosły o 2,4 procent . – Wzrost można częściowo przypisać postrzeganiu Rosji jako rosnące zagrożenie – powiedział Siemon Wezeman reprezentujący SIPRI.

Naftowi eksporterzy tną wydatki na armię 

Duże spadki wydatków na zbrojenia odnotowano natomiast w wielu państwach eksportujących ropę naftową. – Spadające przychody i związane z nimi problemy ekonomiczne zmusił wiele krajów eksportujących ropę do zmniejszenia wydatków wojskowych – powiedział dr Nan Tian ​​z SIPRI .Największe cięcia wydatków związane ze spadającymi dochodami z ropy naftowej odnotowano w Wenezueli (-56 procent), Południowym Sudanie (-54 procent), Azerbejdżanie (-36 procent), Iraku (-36 procent) i Arabii Saudyjskiej (-30 procent). Tylko 2 z 15 krajów, które znacząco obniżyły wydatki na zbrojenia nie są eksporterami ropy naftowej.