PGE chce ograniczyć zanieczyszczenia z elektrociepłowni. Pomoże GE

1 sierpnia 2017, 09:30 Alert
bełchatów
fot. PGE

Technologia GE ma pomóc elektrociepłowni PGE GiEK w Bydgoszczy spełnić najsurowsze wymagania UE dotyczące standardów jakości powietrza. – Nowa instalacja odsiarczania spalin gwarantuje stałą redukcję emisji S02 poniżej 130mg/m3 i pyłu poniżej 10mg/m3 – zapewniając elektrociepłowni możliwość spełnienia standardów jakości powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską – zapewnia spółka w komunikacie. 

-Bazując na swoim doświadczeniu lidera projektów w formule EPC i opierając się na zakończonych sukcesem projektach w Janikowie, Poznaniu i Łodzi, GE będzie odpowiedzialne za zaopatrzenie, dostawy i realizację całego projektu. Nowa technologia zapewni bezpieczeństwo oraz pewność dostaw ciepła i prądu dla mieszkańców Bydgoszczy – informuje spółka w komunikacie.

Warszawa, 1 sierpnia 2017 — GE Power oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, zawarły porozumienie dotyczące rozbudowy kompletnej instalacji odsiarczania spalin w Zespole Elektrociepłowni PGE w Bydgoszczy. Dzięki opatentowanej przez GE technologii półsuchej NID™, bydgoska jednostka spełni zaostrzone unijne normy emisyjne, które zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Inwestycja warta 44 mln PLN zostanie zrealizowana w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmie projektowanie, zaopatrzenie, dostawę i budowę kompletnej instalacji odsiarczania spalin dla kotłów „pod klucz”. Budowana instalacja odsiarczania spalin jest oparta na opatentowanej przez GE technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą NID™, która jest jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin, jak i pyłów. W Polsce GE zrealizowało z powodzeniem podobne instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Dąbrowie Górniczej (w trakcie realizacji).

Jesteśmy dumni, że została wybrana technologia GE, która umożliwi elektrociepłowni PGE dostosowanie się do najnowszych, zaostrzonych regulacji Unii Europejskiej dotyczących zanieczyszczeń powietrza– mówi Sławomir Żygowski, Dyrektor ds. Sprzedaży na Polskę i kraje bałtyckie, GE Steam Power Systems – Nasze rozwiązania realizowane są przez lokalny, profesjonalny i doświadczony zespół od dziesięcioleci zajmujący się obsługą i remontami instalacji. Obecnie rozpoczynamy integrowanie naszej technologii AQCS z możliwościami jakie oferują rozwiązania cyfrowe.

Budowa instalacji odsiarczania spalin zapewni jednostce w Bydgoszczy uzyskanie trwałego ograniczenia emisji SO2 do poziomu poniżej 130 mg/m3 i pyłu – poniżej 10 mg/m3 w oczyszczonych gazach spalinowych. W rezultacie elektrociepłownia spełni normy emisyjne zawarte zarówno w Dyrektywie IED (o emisjach przemysłowych) jak w konkluzjach BAT, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik w zakresie ochrony środowiska.
Zgodnie w ustaleniami zawartymi w kontrakcie prace modernizacyjne mają zostać zakończone, a instalacja oddana do eksploatacji w grudniu 2018 roku. Ta inwestycja wpisuje się również w strategię zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju Grupy Kapitałowej PGE.

“Prowadzimy restrykcyjną politykę środowiskową, która będzie konsekwentnie realizowana także w przyszłości. Jesteśmy świadomi swojego wpływu na otoczenie i z tego względu koncentrujemy się na redukcji oddziaływania na środowisko m.in. poprzez dostosowanie aktywów wytwórczych do nowego modelu rynku energii” – mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Nowa instalacja nie tylko spełni coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące emisji SO2, ale także umożliwi pełne wykorzystanie mocy dwóch kotłów, czym zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Bydgoszczy.

“Jesteśmy dumni mogąc współpracować z PGE GiEK, naszym partnerem w rozwoju polskiego sektora energetycznego, przy tej ważnej inwestycji. GE Power jest w pełni gotowe dostarczać naszym klientom technologie energetyczne, które są ekonomiczne, niezawodne, czystsze, zrównoważone oraz spełniające wymagania środowiskowe” – dodaje Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

General Electric