Transformacja wokół Wrocławia. Powstaje elektrociepłownia gazowa w Siechnicach

1 czerwca 2022, 14:15 Alert

W podwrocławskich Siechnicach powstanie elektrociepłownia gazowa. Jest to proekologiczna inwestycja dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Elektrociepłownia Czechnica. Źródło:Wikipedia
Elektrociepłownia Czechnica. Źródło:Wikipedia

Podjęto decyzję o dofinansowaniu budowy elektrociepłowni w Siechnicach pod Wrocławiem. Ma to być elektrociepłownia gazowa, która odpowiada potrzebom odejścia od węgla. Elektrociepłownia „Czechnica” zastąpi tę już istniejącą od 120 lat elektrociepłownię węglową w 2024 roku.

– Prowadzone przez nas w obszarze ciepłownictwa inwestycje mają na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych z troską o środowisko – zaznaczył Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Umowę o finansowaniu między Zarządem Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja z Grupy PGE a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisano 27 maja tego roku. Jest to kwota 50 mln złotych, natomiast wartość całej inwestycji to 1 mld 160 mln złotych.

– Podpisana dzisiaj z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowa na dofinansowanie projektu w Siechnicach pozwoli na osiągnięcie strategicznych założeń Grupy PGE, czyli wzrost udziału paliw niskoemisyjnych do 70 procent w produkcji ciepła do roku 2030 roku – dodaje Przemysław Kołodziejak.

Obie strony zaznaczają, że budowa elektrociepłowni „Czechnica” to zwrot ku zielonej energii. Jakość powietrza ma ulec poprawie, a to przeniesie się na komfort życia mieszkańców Wrocławia i okolic. Kolejną motywacją dla tej inwestycji jest realizacja transformacji energetycznej w Polsce.

– Dzięki budowie nowej elektrociepłowni Wrocław i gmina Siechnice będą mieć zapewnione gazowe, czyli czyste, stabilne źródło ciepła i energii elektrycznej. A to oznacza większe bezpieczeństwo energetyczne, wyższy komfort codziennego życia i, co najważniejsze, zdrowie mieszkańców – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Projekt wpisuje się w plan odejścia od paliwa węglowego w procesie wytwarzania ciepła przez Polską Grupę Energetyczną w latach 2023-2029. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. to spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

PGE Energia Ciepła/Maria Andrzejewska