PGE Energia Ciepła wykonała plan nowych przyłączeń do sieci na 101 procent

16 lutego 2023, 13:45 Alert

PGE Energia Ciepła podsumowała ubiegłoroczną działalność jej oddziału w Krakowie. Zrealizowała 262 projekty związane z rozwojem rynku ciepła i prawie 60 MWt nowych przyłączeń. Tym samym plan został zrealizowany w 101 procentach.

Elektrociepłownia Kraków. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Elektrociepłownia Kraków. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Elektrociepłownia Kraków rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy w 1970 roku. W minionym roku zrealizowano łącznie 262 projekty, co przełożyło się na prawie 60 MWt nowych przyłączeń. Tym samym plan został zrealizowany w 101 procentach – podaje spółka.

– Rok 2022 to kolejny, po okresie pandemii, specyficzny i pełen wyzwań czas szczególnie na rynku energii i ciepła. Rok, który obfitował w czynniki zewnętrzne, wcześniej nam nieznane, a mające ogromny wpływ na naszą codzienną działalność. Wojna w Ukrainie bardzo mocno wpłynęła na decyzje biznesowe i prowadzone projekty w zakresie rynku ciepła. Mimo to udało nam się nie tylko wykonać, ale również przekroczyć zakładany plan przyłączeń i realizacji nowych zadań, które zwiększyły komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa– mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Powyższe dane obejmują trzy obszary. – Pierwszym z nich jest Segment Nowych Inwestycji, który od lat był motorem napędowym rozwoju rynku ciepła sieciowego. Podjęte w tym obszarze działania handlowe przełożyły się na realizację aż 89 projektów pomimo trudnej sytuacji rynkowej i niepewnej koniunktury gospodarczej.Warto podkreślić, że osiągnięty wynik to również część efektu przyspieszenia popandemicznego oraz podtrzymania decyzji, które zapadły jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie – czytamy w komunikacie.

Kolejne projekty prowadzono w ramach programu „Ciepła woda bez piecyka”, który działa od niemal 20 lat. W 2022 roku zrealizowano 156 projektów na łączną moc 26,07 [MWt] i w efekcie do sieci ciepłowniczej przyłączono 11,5 tysiąca mieszkań.

Kolejną ważną grupą projektową są źródła lokalne, czyli budynki, które pomimo położenia w obrębie infrastruktury ciepłowniczej, korzystają z innych źródeł ciepła. W ostatnim roku przyłączono do sieci ciepłowniczej 17 takich obiektów. Jest to efekt podpisanego w 2021 roku porozumienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie pt. Rynek Wtórny – Pilotaż I.

PGE Energia Ciepła w Krakowie angażuje się także w projekty miejskie. W 2022 roku kontynuowano prace nad planem transformacji elektrociepłowni w kierunku źródła niskoemisyjnego.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie podsumowała tegoroczną zimę (INFOGRAFIKA)