PGE EO: ESP Żar zostanie zmodernizowana

24 sierpnia 2017, 11:45 Alert
ESP Żar
Fot. PGE EO

Należąca do spółki PGE Energia Odnawialna Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żar zostanie zmodernizowana – zapowiedziała spółka. Prace mają potrwać około pięć lat.

Jak informuje PGE EO inwestycja będzie miała charakter odtworzeniowy. W planach jest odnowienie wszystkich czterech hydrozespołów, urządzeń i instalacji pomocniczych, głównych systemów sterowania oraz zabezpieczenia automatyki i diagnostyki. Odtworzona ma być również wykładzina asfaltobetonowa zbiornika górnego wraz z przyległą infrastrukturą techniczną.

Spółka wyjaśnia, że inwestycja ma doprowadzić do obniżenia pracochłonności i częstotliwości czynności serwisowych, co wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji elektrowni. Pozwoli również na dostosowanie hydrozespołów do – najbardziej wpływającej na zużycie techniczne -długotrwałej pracy w reżimie pracy kompensatorowej oraz na świadczenie usługi black startu polegającej na odbudowanie zasilania systemu elektroenergetycznego po awarii. Modernizacja ma doprowadzić też do osiągnięcie przez elektrownię projektowanej dyspozycyjności na poziomie 98 proc. Według wstępnych planów prace mają potrwać do połowy 2022 r.

Jednocześnie jak zapewnia PGE EO prace modernizacyjne nie spowodują wyłączenia elektrowni z normalnej eksploatacji. W czasie odstawienia jednego hydrozespołu – trwającego za każdym razem ok 10 miesięcy – inne hydrozespoły pracować będą normalnie. Natomiast podczas prac realizowanych na zbiorniku górnym, które planuje się wykonać w okresie około 4 miesięcy, praca elektrowni będzie możliwa w ograniczonym zakresie.

Przewiduje się, że po przeprowadzeniu modernizacji Elektrownia Szczytowo Żar będzie mogła być eksploatowana z powodzeniem przez kolejnych 35 lat.

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żar to jeden z trzech obiektów hydroenergetycznych zbudowanych na rzece Soła ( EW Porąbka i EW Tresna). Elektrownia pracuje na potrzeby systemu elektroenergetycznego, w pracy szczytowej, regulacyjnej i interwencyjnej. Ma zainstalowane cztery hydrozespoły odwracalne o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min, składające się z pompo-turbiny o średnicy wirnika 2918 mm, generatora-silnika o mocy pozornej 150 MVA i napięciu znamionowym 13,8 kV oraz silnika rozruchowego o mocy 8 MW. Górny zbiornik elektrowni o pojemności energetycznej 2 mln m sześc. pozwala na pracę generacyjną wszystkich czterech hydrozespołów przez cztery godziny. Woda ze zbiornika dociera do elektrowni dwoma sztolniami długości 872 m i średnicy od 4,3m do 3,2 m.