PGE EO ma pomysł na zwiększenie wydajności swoich farm wiatrowych

14 sierpnia 2019, 10:45 Alert
oze energetyka energia odnawialna wiatrak

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, rozpoczęła pionierski program wykorzystania lidara horyzontalnego do optymalizacji działania farm wiatrowych i podniesienia ich efektywności. Według prognoz spółki, dzięki dokładnym danym i odczytom z urządzenia, produktywność elektrowni wzrośnie o 2-3 proc.

Innowacyjny program PGE EO

Lidar, który można uznać za swoisty skaner laserowy, pozwoli na wykonanie precyzyjnych pomiarów na odległość nawet kilkuset metrów przed czołem turbiny. Eksperci PGE EO oczekują, że dzięki nowemu projektowi uzyskają bardzo szczegółowe dane pozwalające na weryfikację optymalnego ustawienia gondoli turbiny względem kierunku wiatru. Spodziewają się, że uzyskane wyniki będą kluczowe dla podniesienia efektywności produkcji, jak również zminimalizowania obciążeń głównych komponentów wiatraka.

Urządzenie zostało zamontowane na jednej z turbin wchodzących w skład farmy wiatrowej Resko 1. Choć sprzęt podobnego typu jest w powszechnym użyciu, a mianowicie lidary wertykalne często znajdują zastosowanie w okresie przygotowania inwestycji wiatrowych, to obecnie branża podejmuje próby i eksperymenty w zakresie zastosowania ich horyzontalnych odpowiedników. Projekt PGE EO jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu w Polsce.

Spółka dysponuje mocą 550 MW zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych. W pierwszej połowie 2020 roku, wraz z ukończeniem budowy trzech nowych lądowych farm wiatrowych w ramach projektu „Klaster”, powiększy moce o kolejne 97,17 MW.

PGE

PGE Energia Odnawialna inwestuje w innowacyjny projekt oparty o koncepcję wodorową