PGE EO i Gmina Kleszczów wnioskują do UOKiK ws. przedsięwzięcia dotyczącego OZE

6 września 2021, 18:45 Alert
Elektrownia Fotowoltaiczna Góra Żar. Fot. BiznesAlert.pl.
Elektrownia Fotowoltaiczna Góra Żar. Fot. BiznesAlert.pl.

PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą PGE Soleo 1 sp. z o.o., podał Urząd. Wniosek wpłynął 3 września, sprawa jest w toku.`

– Zamierzona koncentracja polega na utworzeniu przez PGE Energia Odnawialna spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (PGE EO) oraz Gminę Kleszczów z siedzibą w Kleszczowie wspólnego przedsiębiorcy, co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów. Wspólny przedsiębiorca zostanie utworzony w oparciu o istniejącą spółkę PGE Soleo 1 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Celem wspólnego przedsiębiorcy będzie wspólna realizacja projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności realizacja projektu budowy elektrowni fotowoltaicznej – czytamy w komunikacie.

Grupa PGE wytwarza 41 procent produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 procent. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km kwadratowych PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 procent a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 procent. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

ISBNews/Michał Perzyński