PGE EO uruchomiła nową nastawnię w Elektrowni Wodnej Raduszec Stary

16 lutego 2021, 13:30 Alert

W Elektrowni Wodnej Raduszec Stary, należącej do PGE Energia Odnawialna, została uruchomiona nowa nastawnia. To jeden z najważniejszych elementów każdego tego typu zakładu.

Elektrownia Wodna Raduszec Stary / Źródło: PGE EO

Mózg elektrowni

W nastawni, nazywanej „mózgiem elektrowni”, znajduje się zespół przyrządów sterowniczych, sygnalizacyjnych, regulacyjnych i pomiarowych. – Dyżurni Inżynierowie Ruchu wykorzystując dane z kilkaset różnych czujników przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, nadzorują funkcjonowanie wszystkich systemów, monitorując pracę m.in. turbin i generatora. Każda niespodziewana zmiana w napięciu, obrotach, czy temperaturze urządzeń podlega natychmiastowej analizie. Dyżurni Inżynierowie Ruchu posiadają także stałą łączność z pogotowiem ratunkowym oraz innymi służbami. To oni w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej koordynują akcję ratowniczą – podaje PGE EO.

– Wybudowanie nowej nastawni w Elektrowni Wodnej Raduszec Stary okazało się koniecznością. Dotychczas wykorzystywane pomieszczenie było przestarzałe, ciasne, a przede wszystkim niewygłuszone. Hałas dobiegający z pracujących urządzeń przeszkadzał służbom eksploatacyjnym w realizacji bieżących zadań – mówi Sławomir Szostak, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Dychów.

Nowa nastawnia jest szczelna akustycznie. Inżynierowie mają do dyspozycji pomieszczenie wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Wybudowanie nastawni w Elektrowni Wodnej Raduszec Stary to kolejny przykład realizowanej przez PGE Energia Odnawialna modernizacji w hydroenergetyce. Obecnie najważniejsze prace prowadzone są w Elektrowni Wodnej Dębe. Wkrótce poznamy też wyniki rozpisanego jesienią ubiegłego roku przetargu na modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Polska Grupa Energetyczna zaznacza, że wchodząca w skład hydrowęzła dychowskiego Elektrownia Wodna Raduszec Stary jest ostatnią elektrownią na rzece Bóbr w pobliżu jej ujścia do Odry. Inwestycję uruchomiono w 1935 roku, przetrwała nienaruszona czas wojny i okres po jej zakończeniu. W elektrowni zostały zamontowane dwie turbiny typu Kaplana sprzężone z generatorami synchronicznymi, każda o mocy 1320 kW, pozwalające na średnioroczną produkcję na poziomie 12 GWh.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

Drugi blok w Elektrociepłowni Pomorzany znów produkuje ciepło