Stępiński: Energetyka dyskutuje o innowacjach

22 marca 2019, 07:31 Energetyka

Krynica Zdrój to nie tylko miejsce dorocznego Forum Ekonomicznego, nazywanego często polskim Davos. Kurort będzie stolicą dyskusji o wykorzystywaniu innowacji w sektorze energetycznym do 22 marca – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

– Od 30 lat innowacje są motorem rozwoju – mówił wczoraj podczas otwarcia konferencji ,,Polska energetyka w obliczu innowacji” wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej Paweł Śliwa. Widać to doskonale na przykładzie sektora energetycznego. Rosnące ambicje w kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej, cel jakim jest redukcja emisji CO2 i rozwój odnawialnych źródeł energii powodują, że spółki energetyczne muszą zmieniać modele biznesowe z uwzględnieniem światowych trendów, a także nowych rozwiązań technologicznych. – Nie da się zmieniać polskiej energetyki bez innowacji – napisał w liście do uczestników krynickiej konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PGE w procesie zmian. Ruszyła konferencja w Krynicy-Zdroju (RELACJA)

Energetyka i ciepłownictwo potrzebują innowacji

W trakcie dwudniowego wydarzenia organizowanego przez PGE, przedstawiciele spółki jak i świata nauki dyskutują, jak wykorzystać współpracę obydwu sektorów, w obszarze innowacji. Stanowi to dobrą okazję do tego, aby z jednej strony wymienić doświadczenia, ale z drugiej kreować nowe ścieżki rozwoju. Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, przed sektorem energetycznym stoi wiele wyzwań takich jak wytwarzanie i magazynowanie energii, wzrost znaczenia energetyki rozproszonej, rozwój elektromobilności czy inteligentnych sieci energetycznych. Tym bardziej, że energetyka jest tym obszarem, który szczególnie potrzebuje nowoczesnych technologii. Z rozwiązań świata nauki chce skorzystać PGE. W miniony wtorek w podwarszawskiej Jabłonnie koncern podpisał umowę o współpracy naukowo-technicznej z Centrum Badawczym Konwersja Energii i Źródła Odnawialne, należącym do Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. PGE i KEZO zamierzają razem prowadzić prace badawcze i rozwojowe, tworzyć opinie i oceny rozwiązań technicznych prowadzonych projektów oraz sporządzać analizy tłumaczące aspekty techniczne i naukowe zgłoszone przez PGE. Warto wspomnieć, że do 2020 roku na badania i rozwój spółka chce łącznie przeznaczyć 400 mln złotych. Dotyczy to wszystkich obszarów jej działalności.

Pierwszego dnia konferencji w Krynicy PGE ponownie wysłała sygnał do świata nauki i sektora energetycznego, ale również i ciepłowniczego. To także obszar, który może absorbować innowacje m.in. po to, aby poprawiać efektywność funkcjonowania systemu ciepłowniczego czy by ogrzewać mieszkania w sposób inteligentny. Spójrzmy również na sam sposób pozyskiwania ciepła. W tym kontekście warto odnotować, że dużym i jeszcze niezagospodarowanym w Polsce obszarem pozostaje gospodarka o obiegu zamkniętym. Odpady zamiast trafiać na wysypiska, mogłyby posłużyć do produkcji ciepła i energii. Z jednej strony umożliwiłoby to uporządkowanie gospodarki odpadami komunalnymi w miastach, a z drugiej otworzyłoby możliwości przed spółkami ciepłowniczymi. Z instalacji o obiegu zamkniętym korzysta m.in. PGE w Elektrociepłowni Rzeszów, zmniejszając tym samym ilość spalanego węgla, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

PGE chce być liderem

Spółka chce mniejszego spalania węgla nie tylko w ciepłownictwie, ale również w energetyce.  Chce zostać liderem transformacji sektora. Przy czym, zmianę chce zacząć od samej siebie. W trakcie ostatniej konferencji wynikowej, PGE ponownie potwierdziła swoje aspiracje, dotyczące odnawialnych źródeł energii. Do 2030 roku spółka chce odpowiadać za 25 procent krajowej produkcji energii z OZE. W tym celu zapowiedziała m.in. inwestycje w farmy fotowoltaiczne czy morskie farmy wiatrowe.

Stępiński: Odkrywki PGE do przykrycia?

Rozwój OZE powoduje, że obecny model rynku energii w Polsce się zmienia. Statyczny dotąd podział na produkcję, przesył, dystrybucję i konsumpcję odejdzie w zapomnienie. Zostanie on zastąpiony przez dynamicznie rozwijające się źródła rozproszone. Na te zmiany spółki energetyczne muszą odpowiadać już dzisiaj, nie tylko w formie deklaracji, ale rzeczywistych działań. Dekarbonizacja energetyki to z jednej strony wyzwanie, ale i szansa nie tylko na transformację parków wytwórczych poszczególnych koncernów, ale także na znalezienie nowych szans rynkowych.

Czy rynek postawi na elektromobilność?  

W trakcie dyskusji przedstawiciele PGE podkreślali, że rozwój transportu opartego na paliwach alternatywnych to możliwość rozwoju nowych obszarów biznesu i źródeł przychodów w przyszłości. PGE już dysponuje instalacjami do ładowania pojazdów elektrycznych w siedmiu miastach w Polsce. w tym również w Krynicy Zdrój. Wkrótce spółka ma uruchomić kolejne. Warto na elektromobilność spojrzeć w szerszym kontekście, ponieważ baterie zainstalowane w pojazdach elektrycznych mogą być traktowane jako dynamiczne zasobniki energii, mogące w okresach szczytowych obciążeń wspomagać lokalną sieć, co wpisywałoby się w rozwój koncepcji inteligentnych sieci. To z kolei stwarza pole do poszukiwania kolejnych szans rynkowych i sięgania po nowoczesne technologie.

Kolejną z nich mogą być magazyny energii, które pomagałyby okiełznać niestabilne Odnawialne Źródła Energii (OZE). Przedstawiciele PGE podkreślili w Krynicy, że magazyny energii mogą stać się istotną i dochodową częścią całego systemu energetycznego. W tym momencie koncern pracuje nad ośmioma projektami tego typu o mocy ok. 40 MW. PGE nie zamierza na tym poprzestać i ma apetyt na to, aby uruchomić Program Magazynowania Energii, którego częścią ma być budowa pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej, zintegrowanego z konwencjonalnym blokiem energetycznym. To tylko niektóre obszary, w których można wykorzystywać nowe technologie i innowacje.

Jak widać energetyka jutra zaczyna się dzisiaj, ponieważ już teraz trzeba odpowiadać na wyzwania przyszłości. Niebawem się przekonamy czy z Krynicy popłynie dodatkowy impuls do działań.