PGE zbuduje 1000 MW nowej kogeneracji do 2030 roku. „Kiedyś może zastąpić węgiel”

14 grudnia 2017, 13:27 Alert

W strategii ciepłowniczej spółki-córki PGE znalazła się deklaracja budowy 1000 MW mocy wytwórczych w kogeneracji. PGE Energia Cieplna chce w ten sposób zmniejszyć zanieczyszczenie w miastach i odpowiedzieć na megatrendy europejskie.

Linia wysokiego napięcia energetyka energia
fot. Pixabay

– Potrzeba kogeneracji w Polsce to 2 do 3 tysięcy megawatów. Budowa tysiąca nie będzie stanowiła problemu dla naszej grupy. To sygnał dla wszystkich potencjalnych klientów, że jesteśmy gotowi do współpracy – powiedział wiceprezes ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek podczas konferencji prasowej z PGE w Gdańsku.

– Kiedy podpisywaliśmy umowę z EDF mówiliśmy, że mamy program dla ciepła w ramach którego przeanalizowaliśmy 50 lokalizacji w Polsce z potencjałem kogeneracji. Z dwóch, trzech tysięcy możliwego potencjału nasza grupa jest w stanie zagospodarować tysiąc megawatów. Oczywiście część elektryczna Elektrociepłowni Rybnik na 100 MW już wchodzi w tę grupę – wyjaśnił Wasiłek w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.

– Chcemy skorzystać z unijnych mechanizmów wsparcia na rzecz walki z niską emisją. Chcemy zaoferować rozwiązania kogeneracyjne w miastach – zadeklarował. – Te źródła mogą zastąpić węgiel jako podstawowe źródło produkcji energii i ciepła.

– Nasza strategia zakłada nie tylko rozwój wielkich obiektów – przyznał Henryk Baranowski, prezes PGE. – To odpowiedź na zapotrzebowanie w miejscach gdzie są na dzisiaj tylko ciepłownie bez kogeneracji, które z przyczyn klimatycznych będą miały problem z funkcjonowaniem. Mówimy o całym wachlarzu mocy rozproszonych po miastach i miasteczkach w całej Polsce. Jeśli system wsparcia będzie preferował którąkolwiek z tych instalacji, to efekt dla PGE będzie neutralny.

Poinformował, że PGE pracuje nad ofertą dla małych obiektów i gospodarstw domowych w oparciu o układy mikrogeneracyjne spalające czyste paliwo. – Jest jeszcze daleka droga do zaprezentowania tego na rynku, ale taki jest nasz kierunek – zdradził prezes.

Ministerstwo Energii: Wkrótce rozporządzenie dot. nocnych taryf na cele grzewcze

Rozporządzenie, które umożliwi tworzenie nocnych taryf do celów grzewczych powinno zostać ogłoszone wkrótce, zapowiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

„Mam nadzieję, że lada dzień zostanie ogłoszone rozporządzenie, które umożliwi tworzenie nocnych taryf do celów grzewczych” – powiedział Piotrowski dziennikarzom w Gdańsku.

Dodał, że podejmowane są też działania na rzecz wymiany pieców, ale to rozwiązanie kosztowne i wymagające też zmiany nawyków.

Resort przygotowuje projekt zakładający wprowadzenie specjalnej niższej taryfy nocnej dla użytkowników energii elektrycznej, co ma na celu zachęcenie Polaków do bardziej powszechnego korzystania z ogrzewania elektrycznego.

 

Wojciech Jakóbik/ISBNews

PGE tworzy zieloną spółkę, by wyjść z czarnej dziury (RELACJA)

[AKTUALIZACJA: 14.12.2017 15.45 – wątek Ministerstwa Energii]