PGE: W tym roku koszt produkcji energii może być wyższy niż przychody z jej sprzedaży

19 lipca 2022, 17:15 Alert

Koszty produkcji energii mogą w tym roku wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży – podaje Polska Grupa Energetyczna.

Źródło: PGE
Źródło: PGE

– Obserwując otoczenie rynkowe oraz rynek surowców, PGE wskazuje, że ceny węgla w 2022 roku mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 procent w porównaniu do 2021 roku, cena gazu w 2022 roku o ok. 210 procent, a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 procent. Podczas gdy w tym samym okresie cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 procent. Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży – podaje Polska Grupa Energetyczna.

– Nie ma nadzwyczajnych zysków w energetyce w bieżącym roku. To niebezpieczny mit. W obecnej sytuacji rosnących cen paliw ale, co ważne i realnego zagrożenia ich dostępności, trwającej agresji Rosji na Ukrainę, kosztów CO2, kryzysu polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz inflacji, ceny energii na całym świecie rosną. Wszystkie te zjawiska, skumulowane razem są dużym obciążeniem dla obywateli i firm. Ale nie idą za tym nadmierne korzyści dla energetyki konwencjonalnej – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski cytowany w komunikacie.

– Dla wytwórców konwencjonalnych, sprzedających energię z dużym wyprzedzeniem, występujące na Towarowej Giełdzie Energii bardzo wysokie ceny energii elektrycznej dotyczą dostaw na rok 2023 i to w tym okresie będą wpływać na przychody wytwórców energii elektrycznej. Natomiast w obecnej sytuacji trudne do oszacowania są ceny węgla, gazu oraz uprawnień do emisji CO2 w przyszłym roku – dodał Dąbrowski.

Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński

RAPORT: Węgiel na ratunek w czasach kryzysu