Już ponad stu Koreańczyków pracuje nad atomem w Pątnowie

26 kwietnia 2023, 11:32 Alert

Koreańskie KHNP, które może kiedyś postawić atom w Pątnowie, zaangażowało już stu ludzi w projekt PGE PAK Energia Jądrowa.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski wziął międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej. Kongres ICAPP jest miejscem spotkań liderów branży energetyki jądrowej w zakresie wymiany informacji, prezentacji wyników pracy, przeglądu stanu przemysłu oraz dyskusji o przyszłych kierunkach i potrzebach wdrażania nowych systemów elektrowni na całym świecie. 

W spotkaniu poświęconym dyskusji o obecnych i przyszłych kierunkach i potrzebach rozwoju energetyki jądrowej, wzięli udział przedstawiciele najważniejszych światowych firm i instytucji związanych z energetyką jądrową, w tym m.in. z Korei Południowej, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W trakcie wizyty w Korei Prezes Wojciech Dąbrowski spotkał się także z koreańskimi partnerami z KHNP w związku z realizacją wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Rozmowa z Whang Joo – ho, prezesem KHNP była okazją do przedyskutowania kolejnych kroków w realizowanym projekcie, w tym planowanych studium wykonalności, badań terenu lokalizacji oraz oceny oddziaływania na środowisko. Prezes Dąbrowski poinformował KHNP o szczegółach powołania spółki PGE PAK Energia Jądrowa, która będzie partnerem dla koreańskiej firmy.

Prezes KHNP podkreślił, że spółka przywiązuje bardzo dużą wagę do polsko-koreańskiego projektu. W realizację inwestycji jest już zaangażowanych ponad 100 osób z KHNP. Dodał również, że spółka ma pełne wsparcie rządu koreańskiego przy realizacji tej inwestycji.

– Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – Wspólnie z koreańskim partnerem realizujemy unikalny projekt budowy elektrowni jądrowej, która będzie miała ogromne znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej, ochrony środowiska, a przede wszystkim walki o niższe ceny za energię dla odbiorców – dodał.

– Docelowy miks energetyczny Polski będzie opierać się na zeroemisyjnych źródłach energii: OZE i energii jądrowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2040 roku ilość mocy zainstalowanych wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce ulegnie podwojeniu do poziomu około 130 GW, a OZE i atom, będą stanowić około 74 procent. mocy zainstalowanych i pokryją 73 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Część tej energii będzie zapewniać elektrownia jądrowa w Koninie. Zgodnie z założeniami będzie ona dostarczać 22 TWh energii, co odpowiada 12 procent. dzisiejszego zapotrzebowania – podkreśla prezes PGE.

PGE Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

Kardaś: Wyrok OPAL to szansa dla przeciwników Nord Stream 2 (ROZMOWA)