PGE zmodernizowała system pomiarowy elektrowni wodnych przepływowych

8 marca 2021, 17:00 Alert
Logo PGE BiznesAlertpl
Logo PGE. Fot. BiznesAlertpl

PGE poinformowała, że zakończyła kompleksową modernizację systemu pomiarowego SPED w elektrowniach przepływowych. Dzięki tej inwestycji, operatorzy elektrowni będą mogli na bieżąco monitorować pracę hydrozespołów, zdalnie dokonywać odczytów stanu licznika przy pomocy smartfona lub tabletu, a w przypadku awarii któregoś z urządzeń, dostaną szczegółową informację umożliwiającą podjęcie natychmiastowej interwencji – czytamy w komunikacie.

Modernizacja

– Modernizacja systemu SPED pozwoli operatorom elektrowni przepływowych na łatwiejszą, bardziej komfortową i bezpieczną pracę. Dzięki bieżącym odczytom obniżymy też koszty związane z nieplanowanymi przestojami i naprawami – mówi Paweł Mazurkiewicz, wiceprezes PGE Energia Odnawialna.

System Pomiarowy Elektrowni Wodnych Przepływowych SPED został uruchomiony w PGE Energia Odnawialna ponad 15 lat temu. Jego zadaniem jest nie tylko dostarczanie podstawowych danych pomiarowych, ale również wsparcie operatora w podejmowaniu decyzji eksploatacyjnych. Wraz z rozwojem technologii informatycznej, konieczna stała się modernizacja systemu. Po trwających trzy lata pracach, zaktualizowany SPED został zaimplementowany w 23 elektrowniach przepływowych należących do PGE Energia Odnawialna. Oprócz dotychczasowych funkcji związanych z monitoringiem, nowy system umożliwia pełną archiwizacje danych, obrazowanie ich w postaci obrazów sumarycznych i raportów rozliczeniowych. SPED został wzbogacony również o moduł raportowy, pozwalający na zestawienie produkcji lub zużycie energii elektrycznej w wybranym okresie czasowym wraz z możliwością eksportowania danych do zewnętrznego oprogramowania – podaje spółka.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

PGE zgłosiła inwestycje o wartości 74 mld zł do Krajowego Programu Odbudowy